Co warto wiedzieć o kartach kredytowych?

Co warto wiedzieć o kartach kredytowych?Do kredytów udzielanych przez bank można zaliczyć limit na karcie kredytowej. Zaletą korzystania z kart kredytowych jest fakt, iż kredyt ten może być bardzo tani pod warunkiem, że spłata całości zadłużenia nastąpi w wynoszącym 52-59 dni okresie bezodsetkowym.

Jak otrzymać kartę kredytową?

Kartę kredytową można dostać w każdym banku, nie jest ona powiązana z rachunkiem bankowym. Najwygodniej z uwagi na małą liczbę formalności jest wystąpić o wydanie karty do banku, który prowadzi nasz rachunek osobisty. Wnioski o wydanie karty kredytowej są rozpatrywane podobnie jak wnioski kredytowe. Dlatego też bank bada zdolność kredytową na podstawie dołączonego zaświadczenia o zarobkach oraz sprawdza historię kredytową.

Czy z kartą wiążą się opłaty?

Większość banków wydaje pierwszą kartę nie pobierając za nią żadnych opłat. Właściciel karty musi jednak zapłacić za jej wznowienie. Zanim więc zdecydujemy się złożyć wniosek o wydanie karty sprawdźmy wysokość tych opłat. Teoretycznie karta kredytowa powinna nam służyć jedynie do dokonywania transakcji bezgotówkowych. Może się jednak zdarzyć, że wykorzystamy ją, aby wypłacić pieniądze z bankomatu. Dlatego zanim weźmiemy kartę zapytajmy o wysokość opłat za tego typu transakcje, większość banków nalicza bardzo wysokie opłaty za wypłaty z bankomatów; szczególnie wysoką prowizję zapłacimy za wypłatę gotówki z obcego bankomatu.

Jaką kartę kredytową możemy otrzymać?

Zdecydowanie najwięcej osób korzysta ze standardowych kart kredytowych. W ich przypadku banki nie wymagają osiągania bardzo wysokich dochodów. Wśród kart kredytowych wyróżnić można także karty srebrne, złote, platynowe i czarne. Są to karty, który prestiż coraz bardziej rośnie, ale zwiększa się także próg dochodów, które należy osiągać, aby jedną z tych kart otrzymać. Maksymalny limit, który mogą otrzymać właściciele kart standardowych to dwadzieścia tysięcy złotych, w przypadku kary czarnej bank może przyznać limit sięgający kwoty miliona złotych. Im wyższy limit i prestiż karty, tym więcej dodatkowych usług jest z nią związanych.