Co warto wiedzieć o kartach kredytowych?

Co warto wiedzieć o kartach kredytowych?Karta kredytowa jest bardzo wygodna. Dzięki niej zyskujemy do udostępnionej przez bank linii kredytowej. Do tego przez określony czas pożyczka w ramach limitu na karcie kredytowej jest nieoprocentowana. To, że kredyt na karcie jest nieoprocentowany to jedna z największych jego zalet. Ale posługiwanie się kartą kredytową wymaga od jej właściciela wiele rozwagi.

Kto może dostać kartę kredytową?

Posiadanie karty kredytowej nie jest związane z rachunkiem bankowym. Można więc otrzymać kartę nie otwierając konto osobistego. To korzystne, gdyż z wnioskiem o wydanie karty można zwrócić się do dowolnie wybranego banku. Do wniosku należy dołączyć wystawione przez pracodawcę zaświadczenie o zarobkach. Dodatkowo bank sprawdzi historie kredytową. Na podstawie uzyskanych informacji zostanie ustalona maksymalna kwota zadłużenia. Do jej wysokości właściciel karty będzie mógł dokonywać przy jej pomocy płatności. W wielu bankach za wydanie karty kredytowej nie są pobierana żadne opłaty, ale już za jej wznowienie trzeba zapłacić kilkadziesiąt złotych. Są też banki, w których trzeba zapłacić za wydanie karty. Opłata jest najczęściej pobierana raz w roku. W wielu bankach opłat za kartę można uniknąć dokonują określonej liczby transakcji lub określonego pułapu transakcji. Karta kredytowa powinna zasadniczo służyć wyłącznie do dokonywania płatności, wypłaty z bankomatu są całkowicie nieopłacalne, gdyż wiążą się z koniecznością zapłacenia bardzo wysokiej prowizji.

Jakie zalety, a jakie wady ma karta kredytowa?

Limit na karcie kredytowej może być najtańszym kredytem, ale pod warunkiem, że właściciel karty spełni kilka warunków. Przede wszystkim musi on pamiętać o tym, aby zadłużenie na karcie zostało całkowicie spłacone w okresie bezodsetkowym. Od daty rozliczenia karty ma na to 52-59 dni. Spłacając zadłużenie w tym okresie właściciel karty nie zapłaci odsetek, jeżeli jednak nie spłaci całego zadłużenia w ciągu tych dni, oprocentowanie kredytu będzie bardzo wysokie. Ustalając limit spłat na poziomie minimalnym, zadłużenie można spłacać przez bardzo długo.