Co wybrać: kominek czy piecyk kozę?

Co wybrać: kominek czy piecyk kozę?

Piecyk koza jest doskonale znany osobom ze starszego pokolenia. Wielu tych osób doskonale pamięta, że piecyki te bardzo chętnie wykorzystywano do ogrzewania pomieszczeń.

Dzisiaj znów przeżywają one swój wielki czas. Stały się świetną alternatywą dla bardzo popularnych kominków. Są tańsze niż budowa kominka, bardziej proste w obsłudze. Mają jednak jedną wadę: ogrzeją tylko pomieszczenie, w którym się znajdują. Gdy zdecydujemy się na kominek z wkładem, możemy system specjalnych przewodów rozprowadzić ciepło po całym domu, z piecykiem typu koza tak się nie da. Z kolei zaletą, której nie ma kominek jest możliwość wstawienia kozy do dowolnego pomieszczenia, do tego kubatura tego pomieszczenia nie musi być bardzo duża.

Piecyk koza jest mniejszy od kominka, nie jest też tak ciężki jak kominek

Strop może być więc mniej wytrzymały. Oczywiście o wadze piecyka kozy zadecyduje materiał, z którego został wykonany. Ten, który został obudowany kaflami ceramicznymi będzie bardziej ciężki niż nowoczesny piecyk koza ze stali. W przypadku tego pierwszego piecyka przed montażem koniecznie trzeba sprawdzić wytrzymałość stropu.

Piecyk koza jak wspomnieliśmy może być obudowany kaflami ceramicznymi, może być wykonany ze stali

Ale do wyboru mamy także piecyki wykonane ze żeliwa. Wśród wszystkich typów pieców koza to właśnie te ostatnie najlepiej kumulują ciepło. Zróżnicowane materiały, z których produkowane są współczesne piecyki koza sprawiają, że pasują one do wnętrz urządzonych w bardzo różnych stylach. Mogą mieć prosty lub bardzo wyszukany design. Każdy może więc wybrać kozę, która najlepiej pasuje do stylu jego domu lub mieszkania. Do tego piecyk kozę można zamontować w już zamieszkałym domu.

Kominki są bardzo popularne w naszych domach już od wielu lat. Od pewnego czasu można jednak zaobserwować także duże zainteresowanie piecykami koza. Mają one wiele zalet, są stosunkowo tanie, a przy tym bardzo dekoracyjne. Nie dają możliwości cieszenia się widokiem ognia, ale dają bardzo przyjemne ciepło.

Przeczytaj też: https://kratki.com/pl/koza-czy-pasuje-do-twojego-wnetrza/