Dlaczego warto jeść suszone owoce?

Bakalie są znane od wieków. Do Europy, a więc także do Polski, trafiły w XVI lub w XVII wieku. Początkowo były bardzo drogie, na suszone i kandyzowane owoce oraz na orzechy stać było nielicznych. Dzisiaj to się zmieniło.

Do dań słodkich i słonych

Słowo „bakalie” pochodzi przypuszczalnie od arabskiego słowa „bakkal”. W wolnym tłumaczeniu na język polski oznaczano ono „ handlarza korzeniami”, gdyż niegdyś do korzeni zaliczano także rodzynki, figi, pistacje, migdały, daktyle. Obecnie do bakalii wchodzą także inne owoce. Suszone owoce online to także miks w skład, którego wchodzą kandyzowane i suszone morele, suszone śliwki, kandyzowane wiśnie, suszona żurawina, gruszki czy jabłka. Do bakalii (można je kupić oczywiście również w sklepach stacjonarnych) zaliczamy również smażoną skórkę pomarańczową i cytrynową oraz orzechy nerkowca, laskowe i włoskie. Owoce, które wchodzą w skład bakalii możemy kupić oddzielnie lub w mieszankach. W okresie poprzedzającym Boże Narodzenie w sprzedaży dostępne są mieszanki suszu przeznaczonego na tradycyjny kompot wigilijny. Przez cały rok miks bakalii można kupić na przykład w mieszance studenckiej. Bakalie to nie tylko obowiązkowy dodatek do keksu, makowców, pierników i ciast drożdżowych. Można dodawać je także do dań mięsnych. Do ciast bakalie dodajemy posiekane.

Zdrowotne właściwości bakalii

Bakalie mogą cieszyć nas swoim smakiem przez cały rok. Są cenne dla naszego zdrowia. Rodzynki są bogatym źródłem potasu, który wpływa zarówno na pracę mięśni, jak i na ciśnienie krwi. Skarbnicą cukrów prostych są daktyle. Warto po nie sięgać szczególnie w okresie intensywnego wysiłku. Orzechy włoskie zawierają bardzo wartościowe białko. Są cennym uzupełnieniem diety wegetariańskiej. Suszona żurawina jest źródłem witamin A, C oraz witamin z grupy B. Po wysuszeniu zachowuje swoje właściwości przez wiele lat.

Kolorowe bakalie są znane od stuleci. Możemy dodawać je do dań słodkich i słonych. Warto też po nie sięgać z uwagi na ich właściwości zdrowotne lub aby poprawić sobie nastrój.

Suszone owoce znajdziesz na stronie https://ebakalland.pl/bakalie/suszone-owoce.html