Dlaczego warto ubezpieczyć mieszkanie?

Dlaczego warto ubezpieczyć mieszkanie?

Ubezpieczenie mieszkania to opcja wybierana coraz częściej. Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują bardzo różny zakres ochrony.

Na więc powinniśmy zwrócić uwagę, aby polisa była dopasowana do naszych potrzeb?

Na jaki okres zawrzeć polisę?

W większości towarzystw ubezpieczeniowych polisę można zawrzeć podpisując umowę na okres dwunastu miesięcy. Ale osoby zainteresowane ubezpieczeniem mieszkania mogą także wybrać umowę krótszą. Z kolei w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych istnieje możliwość zawarcia od razu dłuższej umowy. Z reguły w tym przypadku umowa obowiązuje przez okres dłuższy niż trzydzieści sześć miesięcy. Pamiętajmy, że w wielu umowach znajduje się tak zwana klauzula prolongacyjna. Jeśli w naszej umowie została ona zapisana, to pamiętajmy, że upływie okresu, na który zawarliśmy umowę zostanie ona automatycznie przedłużona na czas nieokreślony. Jeśli nie jesteśmy zainteresowani kontynuacją ubezpieczenia musimy pamiętać, kiedy umowa wygasa, aby zdążyć ją wypowiedzieć.

Co możemy ubezpieczyć?

Najczęściej ubezpieczając mieszkanie wybieramy polisę, która obejmuje ubezpieczenie znajdującego się w domu wyposażenia na wypadek kradzieży. Są to tak zwane elementy ruchome, czyli meble, sprzęt AGD i RTV. Możemy także ubezpieczyć elementy stałe wyposażenia, na które składają się na przykład okna czy parkiet. Zarówno stałe jak i ruchome elementy wyposażenia mieszkania można ubezpieczyć od zniszczenia na skutek pożaru czy zalania. Elementy ruchome możemy dodatkowo ubezpieczyć na wypadek kradzieży i włamania. Szczególnym rodzajem ubezpieczenia mieszkania są tak zwane polisy szczegółowe. Dają one możliwość ubezpieczenia odziedziczonych po przodkach cennych mebli czy kolekcji obrazów. Oferta polis szczegółowych może się różnić w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym (zobacz np. ofertę towarzystwa Gothaer). Dzięki temu można znaleźć idealnie dopasowaną do swoich potrzeb.

Na osobie wykupującej polisę spoczywają pewne obowiązki. Należy do nich między innymi odpowiednie zabezpieczenie mieszkania przed kradzieżą. Trzeba je spełnić, gdyż inaczej można nie otrzymać odszkodowania.