Jak dobrać drzwiczki kominkowe?

Drzwiczki kominkowe to wydawałoby się drobny detal, który nie jest wart naszej wzmożonej uwagi przy wybieraniu i kupowaniu samego kominka. Jednak współczesna estetyka i wzornictwo ściga się na tak wielu polach, że nawet ten element został uznany za wysoce dekoracyjny i współcześnie możemy kupić produkt ten w rozmaitych formach, które mają wpływ na jego funkcjonalność oraz nasze bezpieczeństwo.

Na co mieć baczenie przy zakupie drzwiczek kominkowych?

Najkorzystniejszym wyborem lub też jak kto woli, najwygodniejszym jest wybranie drzwiczek kominkowych na wymiar. Wtedy są one idealnie dopasowane do konkretnych wymiarów samego urządzenia i spełniają powierzone im zadanie. Zanim jednak zdecydujemy się na ich wybór, zwróćmy uwagę na kilka szczegółów i cech, które powinny charakteryzować drzwiczki. Przede wszystkim, jeśli mamy do czynienia z szybami, to zastanówmy się, czy ten właśnie model będzie łatwy do codziennego czyszczenia i czy wyglądająca idealnie, nieużywana szyba nie zamieni się po wmontowaniu w brudną zakopconą powierzchnię, przy której spędzimy godziny, próbując doprowadzić ją do stanu akceptowalnego.

Jak dobrać drzwiczki kominkowe?

Drzwiczki powinny być też odpowiednio wytrzymałe. Drewno ma czasami tendencje do wywracania się, możemy szybę zahaczyć pogrzebaczem czy starać się ją uszkodzić w inny sposób. Delikatne drzwiczki szybko podlegać będą wymianie i staną się dla nas raczej źródłem problemu niż radości. Ostatecznie, jeśli już mają być dopasowane pod wymiar, to upewnijmy się, że jest to na tyle pewne, że pomieszczenie będzie wolne całkowicie od dymy oraz spalin, a same drzwiczki zapewnią nam całkowitą kontrolę nad ogniem.

Same drzwiczki mogą przybierać różne kształty

Zwłaszcza kiedy chodzi o paleniska otwarte. W takim przypadku ważna jest forma, ale też zakres ilości powietrza, jaką urządzenie dopuszcza do samego paleniska. Na rynku możemy znaleźć drzwiczki kominkowe proste, łukowe i półokrągłe, a także z boczną szybą, pryzmatyczne i panoramiczne. I także tu, kiedy wybieramy model z szybą, to zadbajmy, żeby miała ona odpowiednią grubość i była odporna na długotrwałe działanie wysokich temperatur.