Jak obliczyć składkę OC?

Właściciele pojazdów mają obowiązek – zgodnie z obowiązującym prawem – wykupić ubezpieczenie OC, czyli odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie to przypisane jest nie do kierowcy, a do samochodu. Oznacza to, że jeśli mamy więcej niż jeden pojazd, zobowiązani jesteśmy do wykupienia więcej niż jednej polisy. Wysokość składki uzależniona jest od wielu czynników. Narzędziem, które pozwala na obliczenie wysokości składki jest OC kalkulator. Ubezpieczalnie na swoich stronach internetowych zamieszczają często taki kalkulator. Zobaczmy, co ma wpływ na wysokość składki.

Jak obliczyć składkę OC?

 

Marka i model samochodu

To czynniki istotnie wpływające na wysokość składki. Jak wspomnieliśmy we wstępie, polisa przypisana jest nie do kierowcy, a do samochodu. Towarzystwa ubezpieczeniowe dysponują danymi statystycznymi, które pokazują, jakie auta najczęściej powodują szkody. Jeśli dysponujemy autem, które często uczestniczy w zdarzeniach drogowych, musimy liczyć się z tym, że wysokość składki będzie wyższa.

 

Pojemność silnika

To kolejny czynnik wpływający na wysokość składki. Wraz ze wzrostem pojemności silnika rośnie jego moc. To z kolei pozwala na rozwijanie większych prędkości. Kiedy dojdzie do zderzenia, powstałe szkoły są zdecydowanie bardziej poważne. Dlatego im większa pojemność silnika, tym wyższa składka OC.

 

Przebieg

Przyjmuje się, że auta z dużym przebiegiem są w gorszym stanie technicznym niż te, których przebieg jest mniejszy. Chodzi oczywiście o zużycie pojazdu, które wpływa na stopień bezpieczeństwa. Im więc większy przebieg ma nasz samochód, tym większą składkę OC trzeba będzie zapłacić.

 

Data urodzenia właściciela

Towarzystwa ubezpieczeniowe uważają, że młodsi kierowcy prezentują dużo bardziej ryzykowny styl jazdy. W związku z tym im młodszy kierowca tym wyższa składka. Podobna zależność występuje w odniesieniu do czasu, jaki upłynął od otrzymania prawa jazdy. Im krócej posiadamy uprawnienia do kierowania pojazdem, tym wyższą składkę przyjdzie nam zapłacić.

Kalkulator OC to narzędzie, które pozwala szybko ustalić kwotę składki OC. Wystarczy wypełnić wymagane pola.

Oblicz składkę na https://kalkulator.mtu24.pl/motor/ikdirmtu24pl/vehicle