Jak rozwiązać problemy ze spłatą kredytu konsumenckiego?

Jak rozwiązać problemy ze spłatą kredytu konsumenckiego?Kredyt konsumencki najczęściej jest przez nas brany na wakacje, remont mieszkania, zakup sprzętu AGD i RTV, samochodu. Często też zwiększamy debet na karcie kredytowej. W ten sposób mogą zacząć się nasze problemy ze spłatą zadłużeń. Jak można wyjść z długów?

Przede wszystkim należy koniecznie wybrać się na spotkanie z pracownikiem banku. Ukrywanie problemów, nie odbieranie monitów niczego nie rozwiąże. Na spotkaniu koniecznie musimy wyjaśnić swoją sytuację finansową i zaproponować racjonalny sposób spłaty swoich długów. Być może rozwiązaniem, na które bank wyrazi zgodę będzie zawieszenie spłaty kapitału. Rozwiązanie to polega na tym, że przez pewien czas będziemy spłacać tylko odsetki. Wybierając się do banku w celu znalezienia racjonalnego sposobu spłaty swojego zobowiązania, pamiętajmy, aby nie proponować raty w takiej wysokości, której nie będziemy w stanie zapłacić. Za pewien czas sytuacja z terminowym spłacaniem zobowiązań może się bowiem powtórzyć.

Inne rozwiązanie, o które warto pytać w banku to prolongata, czyli przedłużeni terminu płatności. Ubiegając się o prolongatę podajmy konkretny termin, od kiedy będziemy mogli płacić raty. Można wystąpić również od wydłużenie okresu kredytowania. To rozwiązanie, które sprawi, że rata będzie niższa.

Korzystnym rozwiązaniem może też być przystąpienie do długu innej osoby. Może to być przyjaciółka, dzieci, krewni czy rodzice. Jeżeli się zgodzą i będą mieć odpowiednią zdolność kredytową (główni chodzi o to, aby osoby te miały dochody ze stałego źródła, których wysokość bank uzna za adekwatne do kosztów bieżącej obsługi zadłużenia), zdaniem banku współporęczenie kredytu może być dobrym programem naprawczym. W przypadku przystąpienia do długu osoby trzecich bank sprawdzi nie tylko jej zdolność kredytową, ale także wiarygodność. Osoba wyrażająca zgodę na przystąpienie do długu swoje zobowiązania powinna regulować regularnie.

Zaciąganie kolejnych pożyczek, obciążanie kart kredytowych nie jest rozsądnym wyjściem, gdy brakuje nam środków na płacenie zobowiązań.