Jak walczyć z egzemą?

Jak walczyć z egzemą?

Egzema to zmiany skórne o różnym pochodzeniu, także alergicznym. Choroba ma charakter przewlekły i może przyjmować różną postać, także stanów zapalnych. Egzema to choroba nieuleczalna na chwilę obecną, jedynym rozwiązaniem jest łagodzenie jej objawów.

W życiu chorego pojawiają się okresy, w których nie ma zmian chorobowych, nie mniej jednak problem może wracać. Zmiany chorobowe występują z różnym nasileniem.

Egzema – przyczyny

Egzema to stan zapalny, występujący w wierzchniej części skóry. Pierwszym symptomem choroby jest zaczerwienienie, któremu niekiedy towarzyszy obrzęk, przechodzący następnie w pęcherze.

Egzemę mogą spowodować różne czynniki – płyn do demakijażu, biżuteria, ekspozycja na słońce, a nawet woda morska.
Egzema najczęściej pojawia się na dłoniach i rękach, wynika to przede wszystkim z tego, że są to miejsca, w których szczególnie lubią gromadzić się alergeny odpowiedzialne za rozwój choroby. Bardzo wrażliwa jest skóra pomiędzy palcami, która reaguje przede wszystkim na obecność pierścionków i obrączek, uczulenie mogą powodować także zegarki i bransolety.
Podrażnienie pojawia się także w okolicach uszu, gdzie zmiany uczuleniowe wywołują kolczyki, klipsy i wkręty, a nawet oprawy okularów. Powodem zmian chorobowych na szyi są przede wszystkim łańcuszki i korale.

Może się zdarzyć, że podrażnienia pojawiają się nie tylko w miejscu uczulenia, ale także na całym ciele, dodatkowo pojawia się katar, kaszel, zapalenie spojówek, a niekiedy nawet wymioty i biegunka – sytuacje takie świadczą o tym, że układ immunologiczny nie funkcjonuje prawidłowo i jest szczególnie wrażliwy na działanie czynników zewnętrznych, do których należy zanieczyszczenie środowiska, przetwarzana żywność czy substancje chemiczne.

Egzema – objawy i leczenie

Pierwszym symptomem egzemy jest wyraźne zaczerwienienie skóry, następnie pojawiają się swędzące grudki lub pęcherzyki z surowicą. Kolejnym etapem jest tworzenie się na skórze nadżerek – stopień i rodzaj zmian zależy od nasilenia stanu zapalnego. W przypadku zaostrzenia choroby skóra przybiera kolor jaskrawoczerwony i bardzo swędzi, następnie grubieje i przemienia się w liszaja.

Leczenie egzemy powinno być dostosowane do zmian chorobowych – np. w przypadku pojawienia się wydzieliny, warto stosować preparaty w areozolu, a gdy skóra zaczyna się łuszczyć – mleczka i kremy przeznaczone dla skóry atopowej. Wskazane jest także stosowanie tzw. emolientów (szczegóły).

W sytuacji, gdy alergii towarzyszy zakażenie bakteryjne konieczna staje się ponadto antybiotykoterapia.