Jakie dokumenty należy zabrać w podróż?

Planując wyjazd na zagraniczne wakacje poza zabraniem ze sobą odpowiedniej waluty oraz bagażu, który pozwoli Nam dobrze spędzić czas w danym miejscu musimy pamiętać także o dokumentach. Zarówno jak w Polsce, tak i za granicami kraju możemy zostać poproszeni o wylegitymowanie się.

Planując wyjazd na teren niektórych państw będziemy potrzebowali dodatkowe pozwolenia. Jadąc poza granicę należy zadać sobie przede wszystkim pytanie jakie dokumenty będą potrzebne. Granice państw strefy Schengen przekroczymy praktycznie bez żadnego dokumentu. Wtedy to również kontrolę nam nie grożą. Nie mniej i tak dowód osobisty jest tym, co powinniśmy przy sobie mieć zawsze.

Jakich dokumentów potrzebujemy wyjeżdżając na wakacje?

Dalsze bądź bardziej egzotyczne wojaże wiążą się z wymaganiami jakie mogą Nam stawiać władze innych państw. Do części z nich wjedziemy posiadając paszport. Są też miejsca do których będzie Nam potrzebna wiza. Wizy różnią się od siebie – są te typowo turystyczne, mające określony czas trwania najczęściej trwa on od 2 tygodni do 3 miesięcy. Są także wizy na pobyt tymczasowy, o takie należy starać się gdy jedziemy np. na wymianę studencką bądź do pracy na kontrakcie na czas określony. Istnieją również wizy pobytu stałego bądź pracownicze. Aby je dostać jest nieco trudniej i zazwyczaj ich zdobycie wiąże się z przejściem czegoś na wzór procesu rekrutacyjnego.

Przydatne dokumenty podczas podróży

Musimy również zdawać sobie sprawę z faktu, że inne przydatne w podróży dokumenty to wszelkiego rodzaju karty medyczne. Nie należy zapominać również o takim produkcie jak polisa ubezpieczeniowa. bilety bądź wizy wstępu na tereny o ograniczonej możliwości wstępu. Musimy także pamiętać, że głównie w przypadku opieki medycznej – każdy kraj ma zupełnie osobne regulacje prawne. Z kolei na terenie Unii Europejskiej funkcjonuje system taki jak Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dlatego warto wyrobić sobie odpowiednią kartę jeśli podróżujemy właśnie do krajów UE.