Jakie zalety ma posiadanie karty płatniczej?

Jakie zalety ma posiadanie karty płatniczej?Karty płatnicze są rozwiązaniem bardzo wygodnym. Dzięki nim można dokonywać płatności w kraju. Są też karty o zasięgu międzynarodowym, którymi można płacić za granicą. Karty płatnicze umożliwiają nie tylko dokonywanie płatności osobiście, można nimi płacić także przez telefon i internet.

Karty są bezpieczne

Gdy zostanie nam skradziona gotówka szanse, że ją odzyskamy są praktycznie zerowe. W przypadku zgubienia lub kradzieży karty płatniczej, wystarczy zastrzec ją w banku, od którego ją otrzymaliśmy. Od chwili zastrzeżenia karty za nieuprawnione transakcje, które ewentualnie zostaną nią dokonane odpowiedzialność spada na bank. Właściciel karty, który nie zdążył jej zastrzec, zanim ktoś z niej skorzystał odpowiada za dokonane nią transakcje do wysokości 150 euro. To obecnie kwota około 600 złotych. W przypadku zgubienia karty zbliżeniowej odpowiedzialność właściciela karty jest ograniczona tylko do kwoty 50 euro, czyli około 200 złotych.

Karta za granicą

Karta płatnicza, która ma zasięg międzynarodowy umożliwia dokonywanie płatności w ogromnej liczbie placówek na całym świecie. Do tego karta może posłużyć za granicą do wypłat gotówki z bankomatu. To rozwiązanie, dzięki któremu nie trzeba na zagraniczne wyjazdy zabierać ze sobą dużych kwot w lokalnej walucie. Wożenie dużych sum pieniędzy zawsze jest związane z pewnym ryzykiem. Dodatkowym plusem korzystania z karty płatniczej za granicą jest to, że nie traci się na ponownym przewalutowaniu pieniędzy, które nie zostały wykorzystane podczas wyjazdu i przywiezione z powrotem do kraju. Warto też pamiętać o tym, że karta płatnicza jest nieodzowna, gdy chcemy za granicą wynająć samochód lub zarezerwować pokój w hotelu. Także w Polsce w takich sytuacjach karta płatnicza jest niezbędna.

Posługiwanie się kartami płatniczymi jest o wiele bezpieczniejsze niż noszenie ze sobą gotówki. Nic więc dziwnego, że liczba kart płatniczych wydawanych przez banki stale się zwiększa. Pierwszą kartę – przedpłaconą – można przekazać już dzieciom w wieku szkolnym.