Kilka słów o kartach płatniczych

Elektroniczny instrument płatniczy to nic innego, jak karty płatnicze. Dzięki nim możemy korzystać z pieniędzy zgromadzonych na koncie bankowym bez konieczności ich wypłaty. Robimy to w sposób zdalny. Karty płatnicze pozwalają nam na zapłacenie za zakupy bez gotówki oraz wypłacenie pieniędzy z bankomatu. Przyjrzyjmy im się nieco bliżej.

Bez wątpienia karty płatnicze są bardzo wygodnym sposobem korzystania z pieniędzy. Dzięki nim nie musimy nosić przy sobie gotówki. Nie musimy w związku z tym obawiać się, że podczas zakupów okaże się, że mamy jej za mało. Obecnie transakcje coraz częściej dokonywane są za pomocą kart płatniczych. Sięgają po nie już nie tylko młodzi ludzie, ale również ci nieco starsi.

Jak wygląda karta płatnicza?

Obecnie wszystkie karty płatnicze wyglądają tak samo. Bez względu na to, w jakim kraju karta została wydana i niezależnie od tego, czy jest to karta kredytowa, debetowa czy obciążeniowa, ma standardowy rozmiar wynoszący 85,7×54 mm. Wszystkie są również wykonywane z takiego samego tworzywa sztucznego. Na awersie karty znajduje się zawsze imię oraz nazwisko właściciela, a także nazwa banku będącego wydawcą karty. Na awersie znajdziemy również:

  • symbol karty;
  • numer rachunku;
  • datę oznaczającą termin ważności karty.

Kilka słów o kartach płatniczych

Rewers to z kolei miejsce na ścieżkę magnetyczną, numer karty i jej kod weryfikacyjny, a także podpis właściciela karty. Bardzo ważne jest, aby wydaną przez bank kartę podpisać. Tymczasem wiele osób zupełnie o tym zapomina.

Kto może wydać kartę płatniczą?

Karta kredytowa, obciążeniowa i debetowa może zostać wydana przez bank oraz organizację. Jeśli chodzi o organizacje, które zajmują się wydawaniem kart płatniczych, to do najbardziej znanych zalicza się Visa oraz MAsterCard. Na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej karty wydawane są przez American Express, a także PolCard. Jeśli chodzi o American Express, to ich karty uchodzą za te najbardziej prestiżowe. Można nimi zapłacić w każdym zakątku świata, co jest oczywiście ogromnym plusem i pozwala nam uniknąć ograniczeń.

Interesuje Cię dobra karta kredytowa? Wejdź na https://www.santanderconsumer.pl/karty-kredytowe/visa-turbokarta,4.html