Kilka słów o kredytach we frankach

Kilka słów o kredytach we frankachDo 2015 roku kredyty hipoteczne w obcej walucie cieszyły się bardzo dużą popularnością. Walutą wybieraną najczęściej był frank szwajcarski. W przypadku kredytów walutowych banki naliczały niższą marżę niż od kredytów w złotówkach. Były więc bardzo atrakcyjne. Do tego frank był wyjątkowo tani, rata kredytu była bardzo niska. W 2015 roku bank centralny w Szwajcarii zdecydował o uwolnieniu kursu franka. Skutkiem tej decyzji był wzrost kursu, a co za tym idzie zwiększyła się także rata kredytu we frankach. Dziś nie ma możliwości uzyskania kredytu we frankach. Są one dostępne tylko dla osób, które zdecydowały się podjąć pracę w Szwajcarii.

Kredyt we frankach: duże ryzyko

Branie kredytu w obcej walucie, a więc także kredytu wypłacanego we frankach szwajcarskich zawsze było ryzykowne. Decydując się na taki kredyt należało pamiętać o wahaniach kursu walut. Do kredytów we frankach w pewnym czasie w bankach niemal ustawiały się kolejki. Kredyty te były niżej oprocentowane od tych złotówkowych. Całkowity koszt kredytu we frankach był dużo niższy niż kredytu w złotówkach. Do tego w przypadku kredytu wypłacanego we frankach jego kurs przez bardzo długi czas był stabilny. 15 stycznia 2015 prezes Szwajcarskiego Banku Narodowego ogłosił decyzję o uwolnieniu kursu franka. Efekt był taki, że szwajcarska waluta zaczęła mocno drożeć we wszystkich krajach świata. Wzrost zanotowano także w Polsce. Frank kosztował w granicach 4 złotych. Dla osób posiadających kredyt we frankach oznaczało to znaczny wzrost miesięcznej raty kredytu hipotecznego.

Wina banku?

Zdaniem wielu kredytobiorców pracownicy banków nie informowali ich przed podpisaniem umowy kredytowej, że z kredytem we frankach lub innej walucie obcej wiąże się ryzyko wahań kursu. Nie trzeba być jednak ekonomistą, aby zdawać sobie sprawę, że takie ryzyko zawsze istnieje. W przypadku długoterminowych kredytów hipotecznych nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak silny albo słaby będzie polski złoty. Dziś kredyty we frankach nie są udzielane.