Leasing – korzyści i zagrożenia

Wzięcie samochodu w leasing to jedna z najlepszych propozycji dla przedsiębiorcy, który potrzebuje dla swojej firmy nowego pojazdu i jednocześnie nie jest w stanie samodzielnie sfinansować takiego wydatku. Produkt ten cieszy się obecnie wielką popularnością. W ofertach firm takich jak Santander Consumer Multirent można znaleźć dosłownie wszystkie usługi, jakie potrzebne są do zdobycia pieniędzy na taką inwestycję. Przed podjęciem decyzji o wzięciu samochodu w leasing warto jednak poznać dokładnie charakterystykę tego rozwiązania i dowiedzieć się nie tylko o jego zaletach, ale również i wadach.

Leasing – wygoda i możliwości dla firmy

Leasingi samochodowe to niewątpliwie jeden z najlepszych sposobów na zdobycie pieniędzy na inwestycje związane z samochodem. Wskazany przez nas pojazd zostaje kupiony przez leasingodawcę, a następnie przekazany nam do użytkowania. Zaletą leasingu jest między innymi fakt, że zazwyczaj jego uzyskanie jest o wiele prostsze niż kredytu samochodowego. Leasingodawcy nie podchodzą tak rygorystycznie do kwestii zdolności kredytowej. Klient może również wybrać znacznie dogodniejsze dla siebie warunki spłaty zobowiązań.

Leasing - korzyści i zagrożenia

Najważniejsze wady leasingu

Pomimo swojego potencjału, leasing nie jest rozwiązaniem pozbawionym wad. Sam fakt, że przez cały okres trwania leasingu nie jesteśmy prawnymi właścicielami pojazdu niesie ze sobą kilka trudności. Leasingobiorca, choć nie jest posiadaczem samochodu, odpowiedzialny jest za ubezpieczenia komunikacyjne oraz serwisowanie pojazdu. Leasingodawca często sam narzuca to, gdzie należy wykupić ubezpieczenia oraz serwisować samochód. Oczywiście, pod względem cenowym nie zawsze jest to korzystne dla klienta.

Trudną sytuacją może być również szkoda całkowita pojazdu lub jego kradzież. Jeśli samochód zostanie w ten sposób bezpowrotnie utracony, to w niektórych sytuacjach klient nadal ponosi koszty i musi spłacać jego wartość. W takich sytuacjach z pomocą może przyjść jednak ubezpieczenie GAP, które pokryje koszta, jakimi zostaje obciążony leasingobiorca.