Pizza: królowa wśród włoskich dań

Pizza to danie, które pochodzi ze słonecznej Italii. Niewiele jest dań, których popularność przekroczyła granice ojczyzny. Pizzę najpierw pokochali mieszkańcy biednego południa Włoch, a później cały Półwysep Apeniński. Z czasem pokochał ją cały świat. Pizza dotarła także do Polski. Już w latach 70. XX w Słupsku otwarto pierwszą w Polsce pizzerię. Włoska pizza ma wiele odmian. Jaką pizza Katowice można zamówić?

Tradycyjne włoskie smaki

Pizza: królowa wśród włoskich dańW każdym włoskim regionie można spotkać się z różnymi recepturami na pizzę. W polskich pizzeriach, także w tych, które działają w stolicy Górnego Śląska najczęściej podawana jest pizza na cienkim cieście. Takie ciasto jest charakterystyczne dla rzymskiej pizzy. Troszkę grubsze ciasto ma popularna pizza neapolitańska. Różne są także dodatki na klasycznej pizzy rzymskiej i tej rodem z Neapolu. Najsłynniejsza neapolitańska pizza to oczywiście Margherita. Jest to bardzo proste, ale niezwykle smaczne danie przygotowane z pomidorów, mozzarelli i bazylii. Skromna, ale nie mniej smaczna jest także pizza marinara. Jest ona posypana czosnkiem i oregano. Placek posmarowany jest gęstym sosem pomidorowym. Gotowe danie skrapia się dobrej jakości oliwą z oliwek. Pizzą, którą wielu Polaków bardzo lubi jest capricciosa. Przygotowuje się ją z dodatkiem gotowanej szynki i niezwykle cenionych we Włoszech karczochów. Coraz większą popularność zdobywa w Polsce także pizza calzone. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że pizza ma okrągły kształt. Tymczasem okazuje się, że może też być podobna kształtem do polskich pierogów. Calzone powstaje z tego samego ciasta co pizza Margherita czy capricciosa. We wnętrzu pierożka można zamknąć też niemal ten sam farsz.

Nie tylko pizza

W polskich pizzeriach w menu jest nie tylko pizza. Nie brakuje w nich także past czyli różnego rodzaju makaronów. W menu coraz częściej goszczą także różnego rodzaju sałatki. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie pozycje z menu w większości pizzerii można zamawiać telefonicznie lub online z dostawą do domu.

Więcej na https://www.pizzadominium.pl/lokale/katowice