Pytania o leasing samochodu, na które warto znać odpowiedź

Choć leasing samochodu na potrzeby firmy jest usługą często spotykaną, nie każdy jest w stanie odróżnić mity pojawiające się w powszechnej świadomości od tych informacji, które są prawdziwe. Warto więc zastanowić się nad przynajmniej kilkoma stwierdzeniami, które często są przez nas przyjmowane jako coś oczywistego.

Czy jako leasingobiorcy musimy wykupić auto?

Choć często można spotkać się z tego rodzaju ostrzeżeniami, nie mają one nic wspólnego ze stanem prawnym. Owszem, mamy prawo do wykupu leasingowanego przez nas samochodu i wiele podmiotów rzeczywiście decyduje się na taki krok. Warto jednak pamiętać o tym, że nie ma tu mowy o obowiązku leasingobiorcy.

Czy leasingowany samochód jest naszą własnością?

Może się wydawać, że skoro regularnie opłacamy raty leasingu, samochód, w którego posiadanie weszliśmy, automatycznie staje się naszą własnością. Niestety, wcale tak nie jest i nie ma na to szans, o ile nie zdecydujemy się na wykup takiego pojazdu. Leasingodawca nadal posiada więc pojazd i ma prawa stawiać nam pewne wymogi. Nic więc dziwnego, że w umowie często pojawiają się dodatkowe obostrzenia takie, jak choćby konieczność serwisowania auta w konkretnej sieci warsztatów.

Pytania o leasing samochodu, na które warto znać odpowiedź

Czy firmy leasingowe i banki podlegają takim samym regulacjom

Często zapominamy, że działalność banków jest na tyle ważna, że powstała specjalna ustawa służąca jej regulowaniu. Ustawa ta znana jest jako prawo bankowe, nie może jednak narzucać niczego formom leasingowym. Owszem, one również muszą działać w graniach prawa, kluczowe znaczenie mają jednak dla nich przepisy kodeksu cywilnego. Czy ma to pewne konsekwencje dla leasingobiorców? Okazuje się, że tak. Można się o tym przekonać choćby analizując umowy leasingowe, ich zróżnicowanie jest bowiem znacznie lepiej widoczne niż ma to miejsce w przypadku umów kredytowych. Co charakterystyczne, nasze szanse na uzyskanie leasingu są dzięki temu wyższe niż szanse na kredyt samochodowy.

Czy wysokość raty ma wpływ na kwotę wykupu auta?

Tylko pozornie obie kwestie pozostają w oderwaniu od siebie. Jeśli więc mamy do czynienia z wysoką ratą leasingową, mamy też prawo oczekiwać niższej kwoty wykupu pojazdu.

Więcej na www.scmultirent.pl