Rodzaje kart płatniczych

Rodzaje kart płatniczychKilkadziesiąt lat temu wszelkie płatności w naszym kraju mogły odbywać się jedynie przy pomocy gotówki. Dziś osób płacących za towary i usługi gotówką jest coraz mniej. Wygodne i bardzo popularne jest dokonywanie płatności kartami płatniczymi. W bankach klienci mogą liczyć na otrzymanie bardzo różnych kart płatniczych.

Sposób rozliczania transakcji dokonywanych przy pomocy kart płatniczych jest jednym z kryteriów  podziału kart płatniczych. Uwzględniając to kryterium możemy złożyć w banku wniosek o wydanie nam karty:

  • kredytowej;
  • debetowej;
  • przedpłaconej.

Do najbardziej popularnych kart należą karty debetowe. Dzięki nim można opłacać transakcje, ale aby ich dokonać na koncie musi znajdować się wystarczająca kwota pieniędzy. Również karty kredytowe cieszą się sporą popularnością. Dzięki nim można dokonywać transakcji przekraczając stan konta. Karta kredytowa jest bowiem rodzajem udzielonego przez bank kredytu. Wśród kart debetowych dużą popularnością cieszą się wprowadzone przez polskie banki kilka lat temu karty umożliwiające dokonywanie płatności zbliżeniowych. Transakcje kartami zbliżeniowymi na kwoty do 50 złotych nie wymagają podawania kodu PIN.

Zasięg funkcjonowania kart płatniczych może być bardzo różny. Karta może mieć zasięg międzynarodowy, krajowy albo tylko lokalny. Karty wydane przez duże organizacje kartowe najczęściej mają zasięg międzynarodowy. Oznacza to, że płatności tymi kartami można dokonywać zarówno w kraju, jak i za granicą .Zalety karty międzynarodowej szczególnie doceniają osoby, które często podróżują za granicę. Karty krajowe działają tylko na terenie Polski. Do najmniej popularnych, a więc do najrzadziej spotykanych kart należą lokalne. Są one honorowane tylko w wybranej sieci sklepów lub wyłącznie w obrębie ściśle określonego systemu bankowego.

Posługiwanie się kartami płatniczymi to ogromna wygoda. Nic więc dziwnego, że przybywa sklepów i punktów usługowych, w których znajdują się terminale umożliwiające płatnością kartą debetową lub kredytową.