Skąd biorą się różnice w cenie ubezpieczeń turystycznych?

Skąd biorą się różnice w cenie ubezpieczeń turystycznych?Śledząc ofertę ubezpieczycieli jeśli chodzi o ubezpieczenia podróżne łatwo zauważyć ogromne różnice w cenach. W wielu przypadkach cena jest tak korzystna, że trudno to uwierzyć. Sytuacja wygląda tu podobnie jak w przypadku wszystkich innych ubezpieczeń dobrowolnych – cena produktu jest przekalkulowana w taki sposób, żeby mimo ryzyka przynosił firmie zyski.

Jeśli ubezpieczenie jest tanie, oznacza to, że również ryzyko ubezpieczyciela jest mniejsze. Czyli najprawdopodobniej zapisy umowy będą dla klienta mniej korzystne niż w przypadku ubezpieczenie droższego, lub oferowanego w normalnej cenie.

Cena ubezpieczenia

Mimo, że niska cena na ubezpieczenia turystyczne powinna z pewnością wzbudzić naszą czujność, nie oznacza to jednak, że taki produkt należy z urzędu skreślić. Działaniem ubezpieczalni rządzą podobnie jak wszystkimi innymi firmami prawa konkurencji, muszą więc one walczyć o klienta, również za pomocą promocji. Promocje mogą być wprowadzane sezonowo, więc od czasu do czasu można z morza propozycji wyłowić ofertę zarówno tanią jak i dobrą jakościowo. Żeby się o tym przekonać powinniśmy jednak dowiedzieć się czegoś o firmie, która produkt wprowadziła na rynek oraz dokładnie przestudiować umowę, oraz dokument nazywany Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU).

Szczegóły oferty

Agent sprzedając polisę rzadko kiedy informuje klienta o wszystkich szczegółach oferty. Nie wynika to bynajmniej ze złej woli czy nieuczciwości agenta – raczej z objętości OWU. W wielu przypadkach mają one postać sporych rozmiarów książki, a do tego są napisane trudnym, specjalistycznym językiem, zawierającym szczegółowe wyjaśnienie poszczególnych pojęć, sposoby ustalania składki, zakres ubezpieczenia, wyłączenia odpowiedzialności i wszystkie aspekty działania ubezpieczenia. Mimo, że przestudiowanie OWU nie należy ani do zadań łatwych ani przyjemnych – o ile interesujące nas ubezpieczenie turystyczne dotyczy poważniejszego wyjazdu, a nie – powiedzmy – dwudniowej wizyty w Pradze – powinniśmy przeczytać je uważnie i ze zrozumieniem. Jeśli będziemy mięli problemy z interpretacją jakiegoś zwrotu czy paragrafu – możemy poprosić o wyjaśnienie agenta. Proces bywa żmudny, ale niestety nie ma tu żadnej drogi na skróty. Ubezpieczalnie zdają sobie sprawę z tego, że wielu klientów kupuje ubezpieczenie bez czytania OWU, jednak mimo występowania związanych z tym pretensji nie mogą brać za to odpowiedzialności. Na rynku są też ubezpieczenia o prostej konstrukcji, z OWU mieszczącymi się na jednej kartce, dotyczy to jednak głównie tańszych i mniej interesujących produktów.