Socjalizacja szczeniaka – jak to zrobić właściwie?

Psy mogą trafiać do swoich stałych właścicieli w różnym wieku. Zwykle są to jednak szczeniaki, które ktoś otrzymuje od znajomych, od sąsiadów, albo też które kupuje, ponieważ na przykład marzył zawsze właśnie o tej rasie. Chociaż wiele osób uważa, że o wiele wygodniej jest nabyć szczeniaka i samodzielnie go sobie wychować, to jednak sytuacja nie jest wcale taka prosta.

Socjalizacja szczeniaka i nauka wszystkiego na pewno zajmie trochę czasu i wymaga od właścicieli wielkiego skupienia oraz konsekwencji. Pamiętajmy, że każde zwierzę wyrabia sobie z czasem pewne nawyki, których trudno go będzie później oduczyć. Dlatego zawczasu należy dowiedzieć się jak postępować i na co zwracać szczególną uwagę!

Okno socjalizacyjne

Najważniejsze są dla szczeniaka pierwsze tygodnie jego życia. To właśnie w ciągu tych pierwszych kilkunastu tygodni najwięcej się dzieje, a piesek poznaje świat i jego funkcjonowanie. Wówczas wszystko go ciekawi, wszystko chce poznać i sprawdzić jak działa. Dlatego właśnie wówczas najwięcej możemy zdziałać – i powinniśmy to wykorzystać! Właśnie to jest odpowiedni czas na zbudowanie w psu dobrych doświadczeń. Dzięki temu będzie otwarcie i przyjaźnie nastawiony do życia i będzie go później łatwiej wychować. Nie powinniśmy absolutnie – wbrew temu, co niektórzy twierdzą – unikać kontaktu szczeniaka z innymi psami, a już tym bardziej z ludźmi. Szczeniak powinien poznać całą rodzinę i mieć czas, żeby się do niej przyzwyczaić. Przekazujmy mu również pozytywne doświadczenia związane z innymi zwierzętami – zawsze kontrolując dyskretnie sytuację.

Socjalizacja szczeniaka – jak to zrobić właściwie?

Ważne pierwsze doświadczenia

Warto zapoznawać psa nie tylko z innymi ludźmi i innymi zwierzętami, ale także z różnymi czynnikami, z którymi może się zetknąć w ciągu życia. Sporo psów może się na przykład obawiać odkurzania pomieszczeń, albo na przykład fajerwerków. Jeśli jednak zetkniemy z nimi małego szczeniaka i w dodatku pokażemy, że jest to coś fajnego, ciekawego, to piesek to z pewnością zapamięta. W ten sposób powinniśmy go uczyć także chodzić na smyczy oraz być spokojnym w trakcie regularnej pielęgnacji.