Sposoby na niższe raty kredytu we frankach

Sposoby na niższe raty kredytu we frankachWiele osób, które wzięło kilka lat temu kredyt we frankach szwajcarskich ma dzisiaj kłopoty z jego spłacaniem. Kurs franka mocno wzrósł, spread w bankach kredytodawców jest z reguły mało korzystny dla osób posiadających kredyt w tej walucie. Są jednak rozwiązania, które pozwalają na znaczne oszczędności.

Jednym ze sposobów pozwalających zaoszczędzić na spłacie raty jest samodzielne kupowanie franków. Kredytobiorca mogą dzisiaj kupować franki poza bankiem, który udzielił im kredytu. Umożliwia to ustawa antyspreadowa. Dzięki tej ustawie kredytobiorcy mogą kupić walutę w innym banku albo w kantorze. Mogą kupić ją tam, gdzie kurs franka jest najbardziej korzystny. Różnice pomiędzy kursem kupna a sprzedaży mogą wynieść nawet kilkadziesiąt groszy. W przypadku kupowania większej ilości, oszczędności wcale nie są takie małe.

Osoby, które chcą skorzystać z możliwości kupowania franków poza bankiem kredytodawcą muszą pamiętać, że konieczne jest zwrócenie się do banku o sporządzenie aneksu do umowy. Zmiana przepisów o kredytach walutowych sprawiła, że aneks do umowy musi zostać przygotowany bez żadnych opłat. Nie w każdym banku ratę kredytu we frankach można wpłacić bezpośrednio po podpisaniu aneksu do umowy. W niektórych jest to możliwe nawet dopiero po dwóch tygodniach od podpisania aneksu. Dlatego warto wcześniej dopytać w banku o terminy. Jeśli trzeba poczekać,  z wnioskiem trzeba wystąpić wcześniej. Do tego trzeba też założyć konto walutowe. Za jego prowadzenie bank może pobierać opłaty. Jeśli są one bardzo wysokie, może się okazać, że nawet kupując franki po niższym kursie nie uda się nic zaoszczędzić. Należy też pamiętać o opłatach za przelewy. Przed podjęciem decyzji o aneksie do umowy, koniecznie trzeba podliczyć wszystkie koszty.

W celu obniżenia rat kredytu udzielonego we frankach można poprosić bank o wydłużenie okresu kredytowania. Rozwiązanie to jest możliwe jednak tylko wtedy, gdy kredyt nie został przyznany na maksymalny okres. Można też wziąć pod uwagę przewalutowanie kredytu.