Sposoby na obniżenie raty kredytu hipotecznego we frankach

Sposoby na obniżenie raty kredytu hipotecznego we frankachKredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich był niezwykle często zaciągany kilka lat temu. Zawarta z bankiem umowa w przypadku kredytu hipotecznego najczęściej obowiązuje przez kilkadziesiąt lat. Po zmianie kursu franka na wyższy wiele osób ma problemy z płaceniem rat kredytu. Są jednak sposoby, które pozwolą na ich zmniejszenie.

W chwili obecnej kredyty we frankach szwajcarskich nie są już udzielane przez banki działające na terenie Polski. Kredytobiorcy posiadający kredyt w tej walucie nie mogą więc negocjować z kredytodawcą, aby obniżył im marżę kredytu. Mają jednak do wyboru dwie inne możliwości.

Osoby, które mają kredyt we frankach mogą dziś kupić go w banku, kantorze stacjonarnym lub internetowy, który ma najbardziej atrakcyjny kurs. Aby uwolnić się od niekorzystnego kursu, który dostępny jest u kredytodawcy koniecznie trzeba podpisać aneks do umowy. Kupowanie franka w dowolnie wybranym kantorze czy banku umożliwia ustawa antyspreadowa. Oprócz sporządzenia aneksu do umowy (bank nie może żądać żadnych opłat za przygotowanie aneksu) posiadacz kredytu we frankach musi założyć konto walutowe.

Miesięczne obciążenie wynikające z konieczności spłacania kredytu we frankach szwajcarskich można też zmniejszyć składając w banku wniosek o wydłużenie okresu kredytowania. Jeśli jednak kredyt został wzięty na najdłuższy okres z możliwych, okresu kredytowania nie da się już wydłużyć. Do tego należy pamiętać, że wydłużenie okresu kredytowania oznacza, że do banku trzeba oddać znacznie większą kwotę niż ta, która została pożyczona.

Jak już wspomnieliśmy kredyty hipoteczne we frankach nie są już udzielane przez działające w Polsce banki. Nie więc możliwości przeniesienia posiadanego kredytu do innego banku. Osoby, które chcą zmniejszyć miesięczną ratę kredytu w zasadzie mają tylko dwa wyjścia, które zostały przez nas opisane. Najbardziej korzystne jest kupowanie franka po atrakcyjnym kursie w dowolnym kantorze lub banku i spłacanie kredytu bezpośrednio w walucie, w której kredyt został przyznany.