To warto wiedzieć o kredycie samochodowym

To warto wiedzieć o kredycie samochodowymW każdym banku klienci mogą ubiegać się o różnego rodzaju kredyty. Do tych, które cieszą się bardzo dużą popularnością należą kredyty samochodowe. Co warto o nich wiedzieć jeszcze przed wizytą w banku?

Nie tylko samochód osobowy

Większość osób jest przekonanych, że środkami z kredytu samochodowego można sfinansować wyłącznie zakup nowego samochodu osobowego. Okazuje się jednak, że środki z kredytu można przeznaczyć również na zakup innych pojazdów:

  • skutera lub motocykla;
  • quada;
  • łodzi motorowej;
  • przyczepy kempingowej;
  • traktora

Środki z kredytu samochodowego można przeznaczyć nie tylko na zakup nowych, ale także używanych pojazdów. W przypadku samochodów osobowych ich wiek w większości banków nie może przekraczać 10 lat.

Wybór wariantu spłaty

W przypadku kredytu samochodowego kredytobiorcy mają do wyboru różne warianty jego spłaty. Kredytobiorca może wybrać kredyt:

  • Do spłacania są raty kapitałowo-odsetkowe, które mogą być spłacane w ratach równych lub malejących;
  • To kredyt 50/50. Kredytobiorca wpłaca połowę wartości samochodu przy jego zakupie. Drugą połowę bez odsetek wpłaca na przykład po roku;
  • Wyróżnia się odmiennymi ratami. Wszystkie raty za wyjątkiem ostatniej są niskie. Na, która przypada na koniec okresu kredytowania może wynieść nawet 1/4 wartości auta.

 

Rodzaje zabezpieczenia kredytu samochodowego

Zabezpieczeniem kredytu samochodowego może być przewłaszczenie lub zastaw rejestrowy. W przypadku pierwszego rodzaju zabezpieczenia współwłaścicielem auta jest bank. Samochód nie może zostać przez kredytobiorcę sprzedany bez zgody banku. W przypadku zastawu rejestrowego dokonywany jest wpis do krajowego rejestru zastawów. W dowodzie rejestracyjnym zostanie też wpisany bank. Dodatkowo samochód musi mieć wykupione ubezpieczenie autocasco z cesją praw na bank. Polisę wykupuje się przez cały okres kredytowania.

Kredyt samochodowy jest kredytem celowym. Do wniosku kredytowego trzeba dołączać sporą liczbę dokumentów. Otrzymanie kredytu samochodowego nie przebiega tak szybko, jak w przypadku kredytu gotówkowego.