Ubezpieczenie mieszkania – co warto wiedzieć przed podpisaniem umowy?

Ubezpieczenie mieszkania – co warto wiedzieć przed podpisaniem umowy?

Na ubezpieczenie mieszkania decyduje się coraz więcej Polaków. W zależności od tego, na jaki zakres ochrony się zdecydujemy, możemy liczyć na wypłatę odszkodowania w momencie włamania do mieszkania czy jego zalania przez sąsiadów.

Zanim jednak podpiszemy umowę powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że nie brakuje sytuacji, w których towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi nam wypłaty pieniędzy. Przyjrzyjmy się tym sytuacjom.

Zbyt niska wartość szkody

Niezależnie od tego, na usługi jakiego towarzystwa ubezpieczeniowego się zdecydujemy, musimy liczyć się z tak zwaną minimalną wartością szkody. Na takie rozwiązanie stawiają niemalże wszyscy ubezpieczyciele. Terminem tym określa się wartość, od której ubezpieczyciel zaczyna ponosić odpowiedzialność za szkody, do których doszło. I tak na przykład, jeśli sąsiad zaleje nam mieszkanie, ale szkoda będzie niewielka, a tym samym jej wartość zostanie wyceniona poniżej kwoty minimalnej, nie otrzymamy odszkodowania. W przypadku minimalnej wartości szkody zasada jest prosta: im jest ona niższa, tym korzystniej dla osoby ubezpieczającej mieszkanie. Niektóre firmy ubezpieczeniowe dają klientom możliwość wykupienia tej kwoty. Wówczas nie obowiązuje ona, a na odszkodowanie można liczyć bez względu na to, ile warto jest powstała w mieszkaniu szkoda.

Okres karencji

To kolejny zabieg, który stosują towarzystwa ubezpieczeniowe. Pod terminem tym kryje się czas od zawarcia umowy z ubezpieczycielem, przez który nie obowiązuje ochrona ubezpieczeniowa. Bez wątpienia okres karencji chroni interesy towarzystw ubezpieczeniowych. Zabiega to wyłudzeniu odszkodowania przez nieuczciwych klientów. W przypadku okresu karencji zasada również jest prosta: im krótszy, tym lepiej dla osoby wykupującej polisę. Zanim złożymy podpis na umowie zawieranej z ubezpieczycielem, warto sprawdzić, jak długi okres karencji zostanie zastosowany.

Każdą umowę ubezpieczeniową należy dokładnie przeczytać przed jej podpisaniem. Unikniemy dzięki temu sytuacji, w których po powstaniu szkody będziemy mocno zaskoczeni odmową wypłaty odszkodowania.

Sprawdź też: https://www.uniqa.pl/ubezpieczenia-dla-ciebie/ubezpieczenie-mieszkania