Ubezpieczenie OC samochodu

Ubezpieczenie OC samochoduW naszym prawie obowiązuje taka zasada, że każdy samochód, który porusza się po drogach lub jest w stanie do jazdy, musi posiadać wymagane ubezpieczenie OC. Takie ubezpieczenie jest niczym innym, jak ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej, czyli chroni aktualnego kierującego autem. Ubezpieczenie kupuje na siebie dana osoba, jednakże jest ono przypisane do konkretnego samochodu, tak więc kto by tego auta nie prowadził, jest stosownie ubezpieczony na wypadek, gdyby spowodował na drodze jakieś zderzenie lub stłuczkę. Ubezpieczenia OC kalkulator jest w stanie bardzo szybko każdemu wyliczyć, a dzięki temu dowiadujemy się, jaki będzie koszt naszego ubezpieczenia u danego ubezpieczyciela. W każdym miejscu w zasadzie wygląda to trochę inaczej.

Różnice cenowe

Raz ceny różnią się nieznacznie, innym razem natomiast różnice cenowe są naprawdę bardzo duże, tak więc lepiej jest sobie wybrać jakiś tańszy wariant ubezpieczeniowy i mieć wszystko z głowy. Ubezpieczenie takie powoduje, że osoba, która kieruje danym autem czy też jego właściciel, nie muszą ponosić odpowiedzialności finansowej za szkody, jakie mogliby wyrządzić na drodze innym kierowcom lub z związku z jakimś innym zdarzeniem. Oznacza to ni mniej ni więcej, że powodujący stłuczkę lub wypadek będzie musiał zapłacić tylko za naprawę własnego auta, tymczasem nie będzie musiał płacić za naprawę samochodu, który wraz z nim brał udział w zdarzeniu. Do tego wariantu ubezpieczenia dokupuje się też czasami ubezpieczenia AC, które mają nam zapewniać pomoc w drodze. Jednakże ten wariant nie jest obowiązkowy, można go wykupić, ale nie ma takiej potrzeby. W przypadku OC natomiast prawo nakłada na nas konieczność opłacania corocznej składki lub też można rozłożyć płatność na dwie raty, ale wtedy całość wyjdzie nas trochę drożej.

Wysokość składek

Składka OC, która płacona jest w całości, jest zazwyczaj od kilku do kilkunastu procent tańsza, natomiast ta, którą rozkładamy na raty, jest po prostu o pewną sumę droższa. Wiąże się to przede wszystkim z tym, że w takim przypadku konieczna jest po prostu większa biurokracja, natomiast opłacają składkę na jeden raz nie musimy powodować konieczności, żeby obsługiwano nas po raz drugi. Ubezpieczenie tego typu jest w dzisiejszych świecie po prostu koniecznością, polskie prawo narzuca na nas konieczność posiadania takiego ubezpieczenia, tak więc nie dziwi fakt, że jest ono potrzebne. Za jego nieopłacenie grożą kary, tak więc każdy powinien mieć świadomość tego, że takie ubezpieczenie po prostu powinno być opłacone i to w terminie.