Ważne informacje o ubezpieczeniu OC i AC

W towarzystwach ubezpieczeniowych znajdziemy szereg różnorodnych polis. Nie może wśród nich zabraknąć także tych dla kierowców. Do ubezpieczeń najczęściej kupowanych przez właścicieli samochodów osobowych należy ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej oraz Autocasco. Dzisiaj polisy te można kupić nie tylko bezpośrednio u ubezpieczyciela, ale także we współpracującym z nim bankiem. To bardzo rozwiązanie dla tych, którzy chcą na polisach OC i AC zaoszczędzić.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej

Zgodnie z przepisami prawa, które obowiązują w Polsce kierowcy muszą posiadać ważną polisę OC, jeśli ich pojazd został zarejestrowany i dopuszczony do ruchu. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe nie tylko dla właścicieli samochodów osobowych, ale także skuterów, motocykli, motorowerów, ciągników rolniczych i siodłowych. Polisa ważna jest przez 12 miesięcy. Pierwszą należy wykupić najpóźniej w dniu, w którym dokonywana jest rejestracja pojazdu, kolejną w dniu, w którym wygasa ważność poprzedniej polisy. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej chroni właścicieli pojazdów mechanicznych przed poniesieniem finansowej odpowiedzialności za szkody, które wyrządzą innym uczestnikom ruchu. Polisa OC chroni właściciela pojazdu również przed finansową odpowiedzialnością za szkody wyrządzone na terenie większość państw na terenie Europy. Odszkodowanie z polisy OC nie może zostać wypłacone, gdy wypadek lub kolizja zostaną spowodowane przez osobę, która była pod wpływem alkoholu, narkotyków bądź środków psychotropowych. Odszkodowanie nie należy się także, gdy pojazd nie miał ważnych badań technicznych.

Ważne informacje o ubezpieczeniu OC i AC

Ubezpieczenie Autocasco

To ubezpieczenie dobrowolne. Na jego wykupienie bardzo często decydują się właściciele nowych samochodów, którym zależy na tym, aby były one chronione kompleksowo. W towarzystwach ubezpieczeniowych kierowcy mają do wyboru bardzo różne oferty ubezpieczenia AC. Wiele z nich oferuje polisy, które zapewniają możliwość uzyskania odszkodowania na wypadek kradzieży samochodu lub jego elementów. Wybierając dla swojego samochodu zakres ubezpieczenia AC warto zwrócić uwagę na opcję all risk. Decydując się na taką wersję polisy,właściciel samochodu będzie mógł ubiegać się o odszkodowanie nie tylko na wypadek jego kradzieży, ale także zniszczenia na skutek huraganu, pożaru lub powodzi. Odszkodowanie z polisy AC nie zostanie wypłacone, gdy samochód został skradziony, bo jego właściciel pozostawił w nim kluczyki. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie wypłacają odszkodowań także, gdy kierowca, który spowodował wypadek był pod wpływem alkoholu.

Dodatkowe informacje znajdziesz pod adresem https://www.mbank.pl/indywidualny/ubezpieczenia/ubezpieczenia-samochodowe/oc-ac/