Wymiana dachu – odpowiedzi na najważniejsze pytania

Gdy wszystkie znaki na niebie i ziemi zaczynają wskazywać na to, że wymiana dachu jest niemożliwa do uniknięcia, osoby przygotowujące się do tego zaczynają czuć się niepewnie. Tymczasem okazuje się, że wcale nie musimy mieć do czynienia z trudnym zadaniem.

Kiedy należy zacząć myśleć o wymianie?

Bardzo często trudności pojawiają się już na etapie przygotowań. Trudno przecież odpowiedzieć sobie na pytanie o to, czy wymiana dachu jest konieczna już teraz, czy lepiej przełożyć ją na kolejny sezon. Na szczęście, sam dach potrafi dać nam do zrozumienia, że dalsza zwłoka może być bardzo niebezpieczna. Najczęściej świadczą o tym plamy i odbarwienia widoczne na dachu, niepokojące potrafi być przy tym również wrażenie, że dach sprawia wrażenie nierównego. Alarmujące jest też widoczne łuszczenie się farby oraz jej pęknięcia, pleśń lub zagrzybienie oraz widoczne uszkodzenia dachówek. Z wymianą dachu nie należy zwlekać także wówczas, gdy na płaskich powierzchniach zaczyna się zbierać woda.

Na co zwrócić uwagę wybierając nowy dach?

Gdy szykujemy się do wymiany dachu, zwykle analizujemy jego kolor, zastanawiamy się też nad tym, jakie dachy podobają nam się najbardziej. Nie wolno jednak zapominać także o tym, że bez względu na to, jaki rodzaj pokrycia dachowego wybierzemy, będzie miał on zarówno swoje wady, jak i zalety. Może się przy tym okazać, że rozwiązanie, które najbardziej się nam podoba, nie jest wcale tym, które w konkretnych okolicznościach da się zastosować. Tak jest choćby w regionach, w których mamy do czynienia z ekstremalnymi warunkami pogodowymi.

Czy wymieniać dach samemu?

Wymiana dachu - odpowiedzi na najważniejsze pytaniaAnalizując różnego rodzaju fora i poradniki internetowe można dojść do wniosku, że wymiana dachu jest na tyle nieskomplikowana, że prace z nią związane można przeprowadzić samodzielnie. Jeśli mamy odpowiednie doświadczenie, rzeczywiście nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby zdecydować się na taki krok. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, czy podołamy wyzwaniu, znacznie lepszą opcją będzie z pewnością skorzystanie z usług doświadczonego dekarza.