Zakup ubezpieczenia grupowego

Zakup ubezpieczenia grupowegoKażdy, kto podejmuje zatrudnienie, automatycznie powinien zostać objęty ochrona ubezpieczeniową, gwarantowaną przez pracodawcę. W praktyce nie zawsze jest to osiągalne, gdyż wiele osób, by w ogóle, mieć dochody decyduje się na pracę bez jakiejkolwiek umowy. Sytuacja często zmusza do podejmowania drastycznych kroków.

W przypadku osób zatrudnionych „na czarno” koniecznością powinno być wykupienie dodatkowej polisy zdrowotnej, która będzie wymagana nawet podczas kontrolnej wizyty u lekarza, nie wspominając już o pobycie w szpitalu. Indywidualne ubezpieczenia na życie niestety związane jest z kosztami, dlatego osoby, które nie mają środków finansowych na zawarcie umowy z firmą ubezpieczeniową, będą zmuszone pokryć koszty opieki medycznej z własnej kieszeni, a to są wydatki rzędy czasem tysięcy złotych. Trzeba koniecznie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy lepiej ryzykować, czy jednak opłaci się wygospodarować te kilka złotych miesięcznie i zadbać o własne zdrowie.

Umowa o prace, a składki ubezpieczeniowe

W przypadku szczęściarzy, którzy wraz z podjęciem pracy otrzymali umowę potwierdzającą ten fakt, mogą liczyć na pełne składki ubezpieczeniowe, jakie opłaci pracodawca. Nie wpływa na nie rodzaj umowy, bo nie jest istotne czy dana osoba pracuje w pełnym wymiarze godzin, czy tylko na pół etatu bądź jakąś jego część liczy się sam fakt zgłoszenia takiej osoby przez zakład pracy do ZUS. Zazwyczaj jednak pracodawcy oferują grupowe ubezpieczenia na życie. Koszty z tym związane także ponosi szef, jak i zajmuje się załatwianiem wszelkich formalności. Fakt faktem jest to bardzo dobre rozwiązanie dla obydwu stron, gdyż pracownik jest chroniony nie tylko pod czas wykonywania swoich obowiązków, lecz także może liczyć na odszkodowanie, jeśli zdarzy się wypadek poza miejscem pracy, w drodze do domu itp. Pracodawca natomiast zgłaszając do ubezpieczenia większą liczbę osób, może liczyć na mniejsze koszty, z tym związane. Jednym słowem grupowe polisy niosą obustronna korzyść.

Brak zgody na ubezpieczenie grupowe

Pracownik nie jest jednak zobowiązany do wyrażenia zgody na przystąpienie do ubezpieczenia grupowego, może na własną rękę opłacić sobie polisę indywidualną. Warto jednak wcześniej przekalkulować czy taki wariant opłaca się, bo w przypadku ubezpieczenia grupowego koszty składek poniesie firma, a indywidualnego osoba zainteresowana, a fakt faktem zakres ochrony będzie niemalże taki sam. Jeśli wykonywana praca związana jest z ponoszeniem ryzyka, czyli jest niebezpieczna każdy pracownik może również wykupić sobie abonament medyczny prywatny, który zapewni opiekę w znacznie szerszym zakresie.