Co dokładnie warto wiedzieć o ubezpieczeniu w góry?

Co dokładnie warto wiedzieć o ubezpieczeniu w góry?

Jak wiadomo, każda odpowiedzialna osoba, która wybiera się na zagraniczną podróż w góry, powinna zdecydować się na ubezpieczenie. Wspomniane rozwiązanie w najprostszym możliwym ujęciu pozwoli na pokrycie kosztów leczenia, w przypadku, gdy turysta nie będzie posiadała możliwości finansowych. Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na ubezpieczenie w góry?

Atuty ubezpieczenia górskiego

Należy mieć świadomość, że koszty leczenia zagranicą są przeważnie przynajmniej kilka razy wyższe, niż w Polsce. Oznacza to, że każda osoba, która jest zainteresowana wyjazdem na wakacje w góry, powinna zainwestować w odpowiednie ubezpieczenie. W ten sposób turyści będą mieli zagwarantowany zwrot kosztów leczenia ambulatoryjnego, zakupu artykułów pierwszej potrzeby czy pomocy medycznej. Z kolei w przypadku ewentualnego zachorowania można będzie liczyć m.in. na hospitalizację czy wizytę lekarską.

Nie wszyscy wiedzą, że zdecydowana większość obywateli Unii Europejskiej jest chroniona Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego. Nie można zapomnieć, że działa ona tylko na terenie Europejskiej Strefy Wolnego Handlu i Unii Europejskiej. W jej zakres nie wchodzą jednak przydatne świadczenia. Doskonałym przykładem może być transport do kraju czy leczenie w prywatnych placówkach.

Jak wiadomo, każda odpowiedzialna osoba, która wybiera się na zagraniczną podróż w góry, powinna zdecydować się na ubezpieczenie

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że zakres poszczególnych polis jest różny. Osoby zainteresowane mogą dodatkowo dobrać różne opcje np. ubezpieczenie bagażu. Świetnym rozwiązaniem będzie także zakupienie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Należy również bardzo poważnie zastanowić się nad zainwestowaniem w ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Dana osoba zyskuje wtedy ochronę ubezpieczeniową w przypadku ewentualnego trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Jakie kwestie powinno się wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji?

Rekomendowane jest, by polisa turystyczna była właściwie dopasowana do charakteru wyjazdu, kierunku czy indywidualnych potrzeb. Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większa liczba osób podejmuje decyzję o zakupie Auto Assistance dla swojego samochodu. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że praktycznie każde ubezpieczenie turystyczne będzie składało się z pewnej sumy gwarantowanej. Oczywiście zakres ubezpieczenia będzie miał wpływ na sumę ubezpieczenia. Godny uwagi jest fakt, że w Europie minimalna suma gwarantowana wynosi 20 tysięcy euro.

Zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie postawienie na ubezpieczenie, w którym suma gwarantowana nie jest niższa, niż 30 tysięcy euro. Osobom, które mają w planach wybrać się na bardzo długą podróż, rekomendowane jest zastanowienie się nad ubezpieczeniem na 60 tysięcy euro. Należy zaznaczyć, że turystom poniżej 25 roku życia przysługuje zniżka w towarzystwach ubezpieczeniowych. Warto przed podjęciem decyzji zwrócić szczególną uwagę na sumę ubezpieczenia, zakres ubezpieczenia i ewentualne rozszerzenia.

Ubezpieczenie turystyczne a uprawianie sportu

Należy mieć świadomość, że standardowe ubezpieczenie niestety nie będzie obejmowało swoim zakresem uprawianie sportów i ewentualnych kosztów ratownictwa w przypadku wypadku. Godny uwagi jest fakt, że bardzo duża liczba sportów ma status ekstremalny lub ryzykowny. Oznacza to, że będą one wymagały specjalnej ochrony. Jeżeli dana osoba z różnych powodów nie zdecyduje się na wykupienie właściwego rozszerzenia to jadąc w góry, koszty leczenia mogą nie zostać zrefinansowane przez ubezpieczyciela. Rekomendowane jest zwrócenie szczególnej uwagi czy koszty ratownictwa na pewno będą wchodziły w zakres danego ubezpieczenia.

Back To Top