Radca prawny to zawód zaufania społecznego. Jednak dobrze, aby owo zaufanie było zabezpieczone od ewentualnych niepożądanych sytuacji. Z poniższego artykułu można dowiedzieć się, czym jest OC radcy prawnego, jak działa i jak wybrać firmę ubezpieczeniową.
Po co radcom prawnym ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej?
OC radcy prawnego chroni przede wszystkim osoby, które zdecydowały się na skorzystanie z jego usług. Niestety nie każdy radca jest profesjonalistą. Część z nich może z powodu zaniedbań czy zaniechania wykonywania zawodu narazić swoich klientów na bardzo poważne komplikacje. Jeśli dojdzie do takiego zdarzenia, klienci mają prawo do odszkodowania. Powinno ono zrekompensować im wszystkie problemy, a także umożliwić wynajęcie następnego radcy.
Ubezpieczenie zwiększa także wiarygodność w oczach klientów. Jeśli ubezpieczenie zostało zakupione w powszechnie cenionej firmie, klienci będą czuli się znacznie pewniej.
Czy OC radcy prawnego jest obowiązkowe?
Ze względu na potencjalne ryzyko, każdy radca prawny w Polsce ma określony prawem obowiązek ubezpieczenia się od odpowiedzialności cywilnej. W ten sposób wszyscy jego klienci są bezpieczni. Nakaz posiadania OC zapisany został przez Ministerstwo Finansów w rozporządzeniu z dnia 11 grudnia 2003 w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej radców prawnych. Przyszły radca ma obowiązek ubezpieczyć się najpóźniej w dniu poprzedzającym rozpoczęcie wykonywania zawodu.
Momentem rozpoczęcia wykonywania zawodu jest uzyskanie wpisu na listę radców prawnych. Uzyskać go mogą osoby, które:
- po ukończeniu studiów prawniczych odbyły aplikację radcowską
- ukończyły aplikację w innym zawodzie prawnym, po czym zawnioskowały o wpis
- posiadają tytuł co najmniej doktora habilitowanego nauk prawnych.
Co uwzględnić, wybierając dla siebie ubezpieczyciela?
Na rynku istnieje wiele firm, które posiadają w swojej ofercie OC radcy prawnego. Aby pozyskać klientów, ubezpieczyciele w różny sposób modyfikują cenne parametry. Jednym z najistotniejszych jest oczywiście cena ubezpieczenia. Radcy początkujący czy osiągający mniejsze dochody mogą być zainteresowani produktami przystępniejszymi cenowo. Mniejsza cena bynajmniej nie oznacza gorszej jakości. Oprócz samej ceny dużą rolę odgrywa forma składki. W zależności od firmy może być ona miesięczna, roczna, itd.
Tą warto oczywiście sprawdzić przed podpisaniem umowy. Cennym źródłem informacji mogą być opinie innych klientów. Lepiej niż jakakolwiek reklama świadczą one o podejściu danej firmy i jakości jej wsparcia. Opinie można sprawdzić w wyszukiwarkach internetowych czy profilach w mediach społecznościowych. Porad mogą udzielić także inni radcy prawni. Niezależnie od wybranego źródła należy unikać firm, których klienci są w większości zawiedzeni.
Ważna z perspektywy klientów radcy jest minimalna suma, jaką otrzyma w razie ewentualnych problemów. Ze względu na rangę zawodów prawniczych musi być to bardzo wysoka kwota. Zatem podejrzenie powinny budzić minima znacznie mniejsze od przeciętnej oferty dostępnej na rynku.
Przeciętna oferta powinna być użytecznym punktem odniesienia w poszukiwaniu ubezpieczyciela. Przed ostatecznym wyborem należy zapoznać się z produktami jak największej liczby przedsiębiorstw. Dobrą praktyką będzie także skorzystanie z różnego rodzaju porównywarek ubezpieczeń. Mogą one oszczędzić ogromne ilości czasu. Ponadto pozwalają one na odsianie nieinteresujących danej osoby produktów na podstawie:
- lokalizacji
- ceny
- minimalnej sumy wypłacanej poszkodowanym
- wysokości składki.
Wiele porównywarek umożliwia także wybranie szerokich przedziałów dla wybranych parametrów. W ten sposób możliwe staje się znalezienie wielu podobnych produktów i wybranie najlepszego dla siebie.