Zawód lekarza jest niezwykle odpowiedzialny. Każdego dnia medycy biorą odpowiedzialność za ludzkie życie, a nie myli się tylko ten, kto nic nie robi. Obowiązkowe OC lekarzy to szansa, aby pracować spokojnie i skupić się na wykonywaniu swoich zadań bez strachu.
Praca w szpitalu
Wielu lekarzy pracuje w szpitalach. Stres, szybkie tempo, duża liczba pacjentów, pełne dramaturgii dyżury, to rzeczywistość każdego medyka. W takim stresie bardzo łatwo o popełnienie błędu. Pomyłki nie wynikają z niedostatecznej wiedzy, są one po prostu częścią życia lekarza. Studia medyczne są niezwykle trudne. Trzeba nauczyć się ogromnej ilości informacji. Podczas gdy studenci innych kierunków muszą tylko przeczytać pewne rzeczy, studenci medycyny muszą znać książki na pamięć. Uczą się dniami i nocami, w dni powszednie i w weekendy. Rezygnują ze swojego życia prywatnego, nie chodzą na imprezy. Czy później rekomenduje to wysokie wynagrodzenie? To pytanie niech pozostanie bez odpowiedzi. Lekarze strajkowali, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na problem niskich zarobków i zbyt dużej ilości godzin pracy, co skutkuje ogromnym obciążeniem dla organizmu.
Praca w przychodni
Obowiązkowe OC lekarzy jest potrzebne także medykom pracującym w przychodniach, niezależnie od tego czy są to podmioty publiczne czy prywatne. Lekarze jakiej specjalności są najbardziej narażeni na popełnienie błędu i ewentualne pozwy ze strony pacjentów? Nie ma reguły. Wydaje się jednak, że tam, gdzie liczy się każda sekunda, poziom stresu jest najwyższy. Jeśli w przychodni lub szpitalu panuje chaos, a za drzwiami czeka ogromna kolejna ludzi, również łatwo o popełnienie błędu, zaproponowanie złego dawkowania, pomylenie nazwy rzadko stosowanego leku. Dlatego też warto, aby lekarze posiadali stosowne ubezpieczenie, dzięki któremu stres w ich pracy będzie na niższym poziomie.
Piękno medycyny
Medycyna to niezwykle piękny kierunek, wspaniały obszar wiedzy. Tylko medycyny potrafią uratować ludzkie życie i robią to każdego dnia, pośrednio lub bezpośrednio. Praca z pacjentami jest niezwykle ciężka, obciążająca dla medyków. Trzeba znaleźć balans między pracą a życiem prywatnym. Nie każdemu się to udaje. Niektórym lekarzom ciężko jest odmówić przyjęcia kolejnego już pacjenta poza grafikiem. A to może odbić się na jakości pracy, można postawić złą diagnozę, coś przeoczyć. Nie wszystkie objawy są przecież oczywiste, jeśli chodzi o rozpoznanie. Bywają objawy niespecyficzne. Lekarz, któremu zabraknie uważności, może uznać, że pacjent nie jest w aż tak ciężkim stanie.