Jak działają ubezpieczenia lekarzy od odpowiedzialności cywilnej?

Jak działają ubezpieczenia lekarzy od odpowiedzialności cywilnej?

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (w skrócie OC) kojarzy nam się przede wszystkim z polisami, które muszą wykupować właściciele pojazdów mechanicznych. Jednak zakres działania takich ubezpieczeń może być sporo szerszy. W dzisiejszym poradniku zajmiemy się OC dla lekarzy, które chroni ich przed skutkami (np. wysokim odszkodowaniem) za popełnienie błędu medycznego. Nierzadko konsekwencje finansowe byłyby katastrofalne, dlatego też bez takich ubezpieczeń żaden lekarz nie podejmowałby się przeprowadzania skomplikowanych i trudnych zabiegów.

Czy lekarze muszą posiadać ubezpieczenie?

Prawo zarówno w Polsce jak i w wielu innych krajach zachodnich nakłada na lekarzy obowiązek posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Jest tak dlatego, że konsekwencje błędu medycznego w postaci konieczności wypłaty wysokiego odszkodowania, albo nawet płacenia pacjentowi renty do końca życia, mogłyby łatwo medyka zrujnować. Ubezpieczenia lekarzy stosowane są po to, by do takich sytuacji nie dochodziło. W razie gdyby wystąpił błąd medyczny, powodujący u pacjenta poważny uszczerbek na zdrowiu bądź trwałe kalectwo, wszelkie zobowiązania finansowe przejmuje na siebie towarzystwo ubezpieczeniowe. Ustawodawca właśnie takimi przesłankami kierował się, wprowadzając obowiązkowe OC dla lekarzy. Trzeba bowiem wiedzieć, że zapewne żaden medyk nie zdecydowałby się na leczenie osób w trudnej sytuacji medycznej (np. skomplikowane złamania kości, rak mózgu), obawiając się konsekwencji prawnych nieudanego zabiegu.

Prawo zarówno w Polsce jak i w wielu innych krajach zachodnich nakłada na lekarzy obowiązek posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej

Czym jest błąd medyczny, przed którym OC lekarzy chroni?

Wystąpienie błędu medycznego w trakcie zabiegu lekarskiego powoduje, że stan pacjenta zamiast polepszyć się ulega pogorszeniu. Niestety medycy są tylko ludźmi i nawet najlepszy lekarz w swojej specjalizacji może popełnić pomyłkę. Ubezpieczenia lekarzy mają za zadanie złagodzić jej skutki, ponieważ z punktu widzenia prawa cywilnego pacjentowi należy się odszkodowanie, nieraz bardzo wysokie. Polisa nie znosi odpowiedzialności karnej, jednak jeżeli błąd nie był spowodowany rażącym niedbalstwem to o karze nie może być mowy. Natomiast wyrównanie pacjentowi strat, które były konsekwencją błędu, zostanie przez sąd cywilny niewątpliwie uznane za zasadne. I właśnie przed takimi sytuacjami polisy mają medyków chronić, dając im komfort psychiczny podczas wykonywania trudnych zabiegów. Korzystamy na tym wszyscy jako społeczeństwo, ponieważ lekarze nie obawiają się podejmować trudnych zabiegów, które nie dają gwarancji powodzenia.

Czy każdy lekarz musi się ubezpieczyć?


Obowiązek posiadania ubezpieczenia OC przez lekarzy nie oznacza jednak, że każdy pojedynczy medyk musi taką polisę wykupić. Wszystko zależy od tego w jakiej placówce pracuje. Jeżeli jest to szpital publiczny, to sama taka jednostka musi zapewnić zbiorcze ubezpieczenie wszystkim zatrudnionym osobom. W takiej sytuacji ubezpieczenia lekarzy zapewniane są przez pracodawcę, a sami medycy nie muszą szukać i płacić za polisy dla siebie. Inaczej wygląda to w przypadku placówek prywatnych. Mogą one również zapewnić zbiorcze ubezpieczenie, jednak zdarza się że jest inaczej. Każdy zatrudniony musi być poinformowany o tym, czy powinien wykupić samodzielnie polisę OC dla siebie. Ostatni natomiast przypadek to prowadzenie prywatnego gabinetu medycznego. Takich pojawia się w Polsce coraz więcej, co znacznie skraca terminy zabiegów, które w przypadku publicznej służby zdrowia potrafią być wyjątkowo długie. Lekarz prowadzący własny gabinet jest zawsze zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia samodzielnie, w takim przypadku nie ma mowy o żadnych odstępstwach.

Back To Top