Jakie ubezpieczenie w góry wybrać?

Jakie ubezpieczenie w góry wybrać?

Jeżeli jesteś w grupie osób, które na odwieczne pytanie: morze czy góry odpowiada bez namysłu – góry – to z pewnością powinieneś zainteresować się kwestią ubezpieczenia górskiego. Ubezpieczenie górskie to różnego rodzaju pakiety dostosowane do typu aktywności, jaki jest przez ubezpieczonego podejmowany. Aby pomóc w doborze tego właściwego ubezpieczenia w góry, zebraliśmy kilka ważnych informacji.

Ubezpieczenie górskie – dlaczego warto je mieć?

Nieprzewidywalność górskich wypraw jest tematem poruszanym za każdym razem kiedy media donoszą o kolejnych zaginionych lub wplątanych w różnego rodzaju tarapaty turystach. Być może, podczas przygotowań do wymarzonego wypadu w góry, nie zastanawiasz się nawet czy taka sytuacja może cię dotyczyć – a to błąd! Wypadki w górach zdarzają się częściej niż myślisz, a koszty związane z ratownictwem górskim opiewają na wysokie kwoty – zwłaszcza jeśli przekroczona zostanie granica Polski i znajdziesz się po słowackiej stronie.

Jeżeli jesteś w grupie osób, które na odwieczne pytanie: morze czy góry odpowiada bez namysłu - góry - to z pewnością powinieneś zainteresować się kwestią ubezpieczenia górskiego

Wysokość ma znaczenie!

Choć po powyższym tytule można podejrzewać, że mowa o różnicach w osiągach wspinaczkowych, w rzeczywistości odwołuje się on do różnic w ubezpieczeniach dla górskich wędrowców. Należy pamiętać o tym, że ubezpieczenie górskie obowiązuje najczęściej do konkretnej wysokości nad poziomem morza oraz może być ograniczone terytorialnie. Z reguły, przekroczenie wysokości 3000 m n.p.m. wiąże się już z uprawianiem sportów ekstremalnych i zmienia to rodzaj ubezpieczenia, jakie będzie konieczne. W takim przypadku niezbędne jest zabezpieczenie od sportów ekstremalnych. Dla standardowych szlaków na terenie polskich gór wystarczy podstawowe ubezpieczenie w góry oferujące usługi takie jak:

Dobrym rozwiązaniem jest dowiedzenie się jakie typy ubezpieczeń są polecane przez ratowników górskich lub preferowanych przez doświadczonych przewodników.

  • ochrona od następstw nieszczęśliwych wypadków,
  • odpowiedzialność cywilna,
  • koszty poszukiwania i ratownictwa,
  • koszty leczenia,
  • koszty transportu,
  • usługi assistance (np. organizacja kontynuacji leczenia po powrocie lub powypadkowa pomoc psychologiczna).

Dobrym rozwiązaniem jest dowiedzenie się jakie typy ubezpieczeń są polecane przez ratowników górskich lub preferowanych przez doświadczonych przewodników. Takie propozycje będą z pewnością godne zaufania.

Ubezpieczenie górskie – zapoznaj się z OWU

OWU to skrót oznaczający ogólne warunki ubezpieczenia i zawierający wszystkie informacje dotyczące pakietu ubezpieczeniowego. Zapoznanie się z nim jest kluczowe dla podjęcia właściwej decyzji i dokonania porównania między różnymi typami ubezpieczeń. Będzie to szczególnie istotne jeżeli planujesz wycieczkę poza granice Polski. Dokładnie sprawdź, czy wybrana przez Ciebie opcja będzie obejmowała usługi na terenie tego kraju.

 

Back To Top