Ubezpieczenia dla lekarzy – jak wybrać optymalną polisę?

Ubezpieczenia dla lekarzy – jak wybrać optymalną polisę?

Osoby wykonujące zawód lekarza są prawnie zobligowane do posiadania obowiązkowej polisy OC, która obejmuje wypłatę odszkodowania w razie wystąpienia szkód powstałych w wyniku popełnienia błędu lekarskiego lub zaniedbania. Jednak praca lekarza wiąże się również z wieloma innymi czynnikami ryzyka, dlatego warto rozważyć wykupienie dobrowolnej polisy, która odpowiednio zabezpieczy interesy danego specjalisty i jego pacjentów. A jak wybrać optymalną opcję ubezpieczenia?

Obowiązkowe OC dla lekarzy

 

Poszukiwania dogodnej wersji ubezpieczenia lekarzy trzeba zacząć od wykupienia polisy od odpowiedzialności cywilnej, bez której lekarz nie może wykonywać swojego zawodu. Co ważne takie ubezpieczenie jest wymagane nie tylko, gdy lekarz pracuje w ramach własnej działalności gospodarczej, ale także, gdy jest zatrudniony na etacie. Wysokość składki obowiązkowego OC dla lekarzy jest uzależniona od posiadanej specjalizacji i związanego z nią stopnia ryzyka zawodowego. Najwięcej zapłacą osoby pracujące na takich stanowiskach jak:

  • anestezjolog
  • chirurg
  • ortopeda
  • traumatolog
  • ginekolog
  • neonatolog.

Praktyka lekarska wiąże się z ogromnym ryzykiem popełnienia błędu, który może mieć negatywne i długofalowe skutki dla zdrowia pacjenta

Na niższe składki mogą liczyć stomatolodzy, ortodonci, lekarze zajmujący się schorzeniami narządów wewnętrznych oraz onkolodzy. Szukając korzystnej oferty obowiązkowego OC, warto postawić na sprawdzonego ubezpieczyciela, który będzie w pełni wypłacalny w razie zaistnienia konieczności wypłaty odszkodowania.

Dobrowolne ubezpieczenie dla lekarzy

Praktyka lekarska wiąże się z ogromnym ryzykiem popełnienia błędu, który może mieć negatywne i długofalowe skutki dla zdrowia pacjenta. Poza tym w trakcie pracy w szpitalu lekarz może się zarazić niebezpieczną chorobą lub doznać innego rodzaju uszczerbku na zdrowiu. Wówczas idealną opcją będą ubezpieczenia lekarzy obejmujące ryzyko utraty dochodu, pomoc prawną czy następstwa nieszczęśliwych wypadków. Taka dodatkowa polisa może również zabezpieczyć lekarza w sytuacji, gdy zachoruje lub spotka się z agresją ze strony pacjenta. Wysokość świadczeń będzie uzależniona od wariantu wybranej polisy, dlatego przed zawarciem umowy należy sprawdzić i porównać ze sobą wszystkie dostępne opcje.

Zawarcie polisy krok po kroku


Ubezpieczenie dla lekarzy trzeba wybrać i opłacić jeszcze przed rozpoczęciem pracy. Obecnie można to wygodnie zrobić bez wychodzenia z domu, korzystając z internetowych formularzy. Na początku należy znaleźć optymalną opcję ubezpieczenia dostosowaną do potrzeb danej osoby. Następnie za pomocą dedykowanego kalkulatora można obliczyć wysokość składki. Kolejnym krokiem będzie złożenie wniosku online przy pomocy elektronicznego podpisu i opłacenie pierwszej składki. Co ważne złożenie wniosku nie jest czasochłonne, ponieważ internetowy formularz to bardzo czytelne i intuicyjne narzędzie, które krok po kroku wskaże, jak wypełnić poszczególne pola. Gdy wpłata zostanie zaksięgowana, lekarz otrzyma mailem polisę wraz ze wszystkimi warunkami i ważnymi informacjami oraz danymi kontaktowymi. Taką polisę trzeba odnawiać co roku, aby zachowała ciągłość i stale chroniła medyka przed ryzykiem związanym z wykonywanym przez niego zawodem. 

Dobra polisa właściwie zabezpieczy interesy lekarza i sprawi, że będzie mógł bez większych zmartwień realizować się w pracy. Dlatego to ważne, by dobrze wybrać polisę i zawsze opłacać ją na czas, ponieważ nawet drobne uchybienie w tym zakresie może mieć poważne konsekwencje prawne i finansowe. Poza obowiązkowym OC warto wykupić również dobrowolne ubezpieczenie, które znacznie poszerzy zakres polisy i zabezpieczy lekarza na wypadek utraty źródła dochodów.

Back To Top