Bezpieczny dom lub mieszkanie

Wakacje, święta czy weekendy to doskonałe okazje do tego, aby wyjechać, odpocząć i zmienić otoczenie. Czasami dzieje się tak, że nasze mieszkanie lub dom pozostaje przez wiele długich dni i nocy puste, bez żadnej opieki. Warto być przygotowanym na wypadki włamania czy kradzieży i ubezpieczyć swoją nieruchomość. Z reguły ubezpieczenia nieruchomości nie można wykupić tylko na okres wakacyjny.

Jest ono ważne przez cały rok. Jednak istnieje kilka rozwiązań w postaci polis krótkoterminowych, które są ważne przez okres kilku tygodni. Decyzja o ubezpieczeniu domu czy mieszkania niesie ze sobą nie tylko komfort psychiczny, lecz także możemy korzystać z tzw. pakietu Assistance. W jego ofercie możemy korzystać np. z pomocy hydraulika.

Pełen pakiet

Chociaż taką wizytę musimy opłacić z własnej kieszeni, to jednak dzięki takiemu pakietowi, nie musimy martwić się o to, czy znajdziemy fachowca w sobotni wieczór. Mieszkanie lub dom możemy ubezpieczyć na kilka sposobów. Pierwszy z nich swoją ochroną obejmuje sam dom bądź mieszkanie. Jest to zabezpieczenie przed zdarzeniami losowymi, które mogą zniszczyć lub poważnie uszkodzić nieruchomość. W skład takich zdarzeń wchodzi m. in. pożar, huragan, zalanie, czy upadek drzewa. W kolejnym przypadku wraz z budynkiem można ubezpieczyć jego wyposażenie, a więc wszelkiego rodzaju sprzęty znajdujące się w jego wnętrzu, meble, czy elementy takie jak drzwi i okna. Istnieje tutaj także opcja, która ochroni nas przed odpowiedzialnością cywilną, np. w przypadku, gdy zalejemy sąsiadowi mieszkanie. Podczas podejmowania decyzji o ubezpieczeniu budynku, trzeba wiedzieć na co należy zwrócić uwagę. Swój dom możemy ubezpieczyć na wartość rzeczywistą lub odtworzeniową.

Większe koszty

Bezpieczny dom lub mieszkanieW przypadku, gdy posiadamy stary, kilkudziesięcioletni dom, bezpieczniej zdecydować się na drugą opcję, choć koszty jej wykupienia zapewne będą trochę większe. Jeśli ubezpieczamy także wyposażenie domu, musimy pamiętać, że nie na wszystkie skradzione rzeczy przysługuje nam odszkodowanie, np. karty kredytowe i dokumenty z reguły nie są objęte polisą. Wartość pieniężna jaka zostanie nam wypłacona w przypadku kradzieży może być zróżnicowana. Najwięcej możemy spodziewać się w przypadku utraty sprzętu komputerowego, fotograficznego czy instrumentów muzycznych. Jeżeli kradzież miała miejsce poza domem, możemy spodziewać się jedynie rekompensaty w postaci dziesięciu procent sumy wartości skradzionej rzeczy. Wybierając odpowiednie ubezpieczenie swoich czterech kątów, pamiętajmy o tym, żeby nie kierować się jedynie niską ceną. Najlepiej przeanalizować zakres ubezpieczeń za pomocą internetowych porównywarek, aby wybrać najkorzystniejszą opcję dla bezpieczeństwa naszego domu czy mieszkania.