Co możemy zrobić, gdy zgubimy kartę płatniczą?

Co możemy zrobić, gdy zgubimy kartę płatniczą?Z posiadania karty płatniczej rezygnuje coraz mniej osób. Dzięki karcie płatniczej możemy płacić za zakupy bez konieczności noszenia przy sobie pieniędzy czy wypłacać je z bankomatu. Każdy właściciel karty powinien jej pilnować. Może się jednak zdarzyć, że zostanie ona zagubiona albo skradziona razem z portfelem. Jak należy w takiej sytuacji postąpić?

Z chwilą zagubienia karty płatniczej zgromadzone na koncie pieniądze są zagrożone. Pamiętajmy, że obecnie spora liczba kart to karty, które umożliwiają dokonywanie płatności zbliżeniowych. Osoba, która taką kartę znajdzie nie dokona nią wypłaty pieniędzy  bankomacie nie znając numeru PIN, ale może robić zakupy płacąc za nie zbliżeniowo. Wprawdzie zbliżeniowo można zapłacić tylko za drobne zakupy, których koszt nie przekracza 50 złotych, ale dziennie takich transakcji znalazca karty może zrobić całkiem sporo. Dlatego pamiętajmy, aby natychmiast po zauważeniu, że karta zagubiła się podjąć stosowne działania.

Najważniejszym krokiem po zauważeniu, że karta płatnicza została zagubiona jest powiadomienie o tym fakcie jej wydawcy. Musimy reagować szybko, gdyż tylko w ten sposób możemy uniknąć poważnych konsekwencji finansowych. Na każdej karcie umieszczony jest numer, pod który należy zadzwonić  razie jej zagubienia. Numer ten można wprowadzić do książki adresowej w telefonie komórkowym. Numer podany na karcie jest numerem do banku. Oprócz tego numeru działa ogólnokrajowy numer, pod który możemy zadzwonić niezależnie od tego, jaki bank wydał nam kartę. To numer udostępniony przez Związek Banków Polskich. Jest to numer, który zapamiętamy bardzo łatwo: 828 828 828. Fakt zagubienia karty możemy zgłosić także osobiście, jeśli znajdujemy się akuratnie w pobliżu oddziału banku.

Nasze reklamacje mogą nie zostać przez bank uwzględnione. Wykupione ubezpieczenie karty nie pomoże, gdy nosiliśmy ją razem z numerem PIN czy też udostępnialiśmy ją innej osobie. Pamiętajmy, aby płacąc kartą na przykład w restauracji ani na chwilę nie tracić jej z oka.