Czego nie mogą zawierać kosmetyki ekologiczne?

Czego nie mogą zawierać kosmetyki ekologiczne?

Szeroki wybór kosmetyków w drogeriach i marketach powoduje, że konsumentom trudno jest dokonać wyboru takich, które byłyby w pełni przyjazne dla środowiska naturalnego. Jednak czytając etykiety, można znaleźć produkty w pełni naturalne, które śmiało będzie można nazwać kosmetykami ekologicznymi.

Brak odgórnych przepisów

Jak na razie ani w Unii Europejskiej, ani w Polsce nie funkcjonuje prawo, które w sposób jednoznaczny wskazywałoby wytyczne, jakie powinny spełniać kosmetyki ekologiczne. Dlatego oznaczenie produkt naturalny, ekologiczny czy bio nie gwarantuje, że rzeczywiście mamy do czynienia z produktem, który nie ma w swoim składzie chemikaliów i syntetycznych składników oraz nie był testowany na przykład na zwierzętach.

Cena kosmetyku również nie jest wyznacznikiem jego wysokiej jakości i tego, że można go zaliczyć do grona kosmetyków ekologicznych. Bezdyskusyjnie można jednak to potwierdzić lub zaprzeczyć takiej tezie, wczytując się w etykietę, która musi zostać umieszczona przez producenta na każdym takim produkcie.

Czego szukać, a czego się wystrzegać?

Kosmetyki ekologiczne w swoim składzie powinny mieć jedynie składniki pochodzenia naturalnego lub ich przewaga powinna być przeważająca (około 95 proc.). To ingredienty pozyskiwane głównie z roślin. Należy wystrzegać się składników pochodzenia zwierzęcego, z wyjątkiem lanoliny czy wosku pszczelego. Wykluczone jest, aby w składzie kosmetyku ekologicznego były tzw. SLS-y i SLES-y. Naturalne kosmetyki nie mogą zawierać takich elementów jak wazelina, sylikony, parafina, emulgatory, konserwanty i tym podobne, pozwalających zachować gładką, przyjemną konsystencję i trwałość.

Kosmetyki ekologiczne można między innymi rozpoznać po tym, że ich termin przydatności do użycia jest krótki i bardzo często takie produkty trzeba trzymać w określonych warunkach, najlepiej w lodówce, aby zachować ich odpowiednią jakość.

Naturalne, ekologiczne kosmetyki nie mają sztucznych barwników czy silnych substancji zapachowych. Najlepiej wybierać takie preparaty, które są certyfikowane  – liczą się m.in. certyfikaty NaTrue, Ecocert lub BDiH.