Dlaczego wyjeżdżając za granicę warto mieć przy sobie kartę EKUZ?

Liczba osób, które w różnych celach wyjeżdżają za granicę stale rośnie. Każda decyzja o takim wyjeździe powinna być poprzedzona złożeniem wniosku o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dlaczego karta ta jest nam potrzebna?

Osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia wyjeżdżając za granicę powinny zabrać ze sobą kartę EKUZ. Jest to dokument, który potwierdza, że mamy prawo skorzystać z pomocy medycznej tak samo, jak osoby, które są ubezpieczone w krajach honorujących EKUZ.

Gdzie obowiązuje karta?

Zakres obowiązywania karty jest ograniczony do krajów, które są członkami Unii Europejskiej oraz do obszaru Islandii Szwajcarii i Norwegii. Pamiętajmy, że w krajach tych obowiązują inne zasady korzystania z publicznych placówek służby zdrowia niż ma to miejsce w naszym kraju. W niektórych krajach za część usług będziemy musieli dopłacić nawet posiadając Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Za jakie usługi będziemy musieli dopłacić możemy sprawdzić w kraju docelowym.

Kto może otrzymać kartę EKUZ?

Jak już wspomniano wcześniej karta EKUZ zostanie wydana tylko osobom, które są ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia. Uzyskają ją także członkowie najbliższej rodziny osoby ubezpieczonej, a więc współmałżonek i dzieci. Jeśli wyjeżdżamy za granicę całą rodziną, to każda z osób musi posiadać własną kartę. Obowiązek posiadania odrębnej karty mają nawet dzieci. Kartę otrzymamy nie zależnie od tego, w jakim celu wyjeżdżamy. Nie może to być jednak wyjazd na stałe, a jedynie wyjazd czasowy. Kartę otrzymają tylko osoby, które pracują w Polsce i należą do NFZ. Nie mogą więc jej otrzymać osoby, które wyjechały do legalnej pracy u zagranicznego pracodawcy. Składki za tę osobę nie są bowiem odprowadzane do NFZ, w spisie osób uprawnionych do ubezpieczenia osób tych po prostu więc nie będzie.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego mimo że obowiązuje wyłącznie w krajach Unii Europejskiej jest dokumentem niezbędnym podczas wyjazdów niezależnie od tego, czy wyjeżdżamy do nich w celach turystycznych, naukowych czy do pracy tymczasowej.