Kilka słów o kredycie odnawialnym

Kilka słów o kredycie odnawialnymKredyt odnawialny cieszy się dużą popularnością wśród osób, które posiadają konto osobiste. Nie jest równoznaczny z debetem. Co warto wiedzieć na temat tego kredytu?

Jakie są formalności?

Kredyt odnawialny przyznaje bank, w którym mamy konto. Formalności związane z jego przyznaniem trwają więc krótko. Kredyt odnawialny jest rodzajem stale dostępnej linii kredytowej. Środki dostępne na koncie w jej ramach mogą zostać przez nas przeznaczone na dowolny cel. Początkowo linię kredytową w koncie bank przyznaje na 12 miesięcy, później termin ten może zostać przedłużony. Najczęściej umowa na kredyt odnawialny przedłużana jest automatycznie. O tym, czy bank przyzna nam kredyt odnawialny zdecyduje nasza zdolność kredytowa. Wysokość udostępnionej przez bank linii kredytowej zależy oczywiście od wysokości miesięcznych wpływów na konto. W większości banków wysokość linii kredytowej wynosi od 6 do 8-krotności kwoty, która co miesiąc wpływa na konto klienta.

 

Koszty kredytu odnawialnego

Zależą od dwóch czynników: banku, w którym mamy konto i terminowości spłat. W przypadku kredytu odnawialnego odsetki są naliczane tylko o kwoty, którą wykorzystaliśmy, a nie od całej sumy kredytu, który przyznał nam bank. W większości banków wysokość oprocentowania kredytu odnawialnego wynosi w skali roku 10 procent. W skali jednego miesiąca wysokość oprocentowania jest więc niższa niż 1 procent.

Zanim podpiszmy umowę

Nie w każdym banku oprocentowanie linii kredytowej musi wynosić wspomniane wyżej 10 procent; warto zatem dopytać zanim podpiszemy umowę, jakie jest oprocentowanie w banku, w którym mamy rachunek osobisty. Do tego zapytajmy, czy za jej przyznanie i posiadanie (na przykład kredyt już spłaciliśmy lub z linii kredytowej nie korzystamy) musimy zapłacić.

Kredyt odnawialny wydaje się bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem, gdy potrzebujemy gotówki. Ale jest to także pokusa, aby każdego miesiąca wydawać więcej niż zarabiamy. Uruchomienie linii kredytowej w koncie może więc wpędzić nas w pułapkę kredytową.