Komunikacyjne NNW

Komunikacyjne NNWUbezpieczenia komunikacyjne są tak skonstruowane, że ich najważniejszym elementem jest samochód i mienie ogólnie. Jeśli zaopatrzymy się w ubezpieczenia OC, w zasadzie nie ma o czym dyskutować, ponieważ takie ubezpieczenie nie dotyczy nas i to inne osoby będą z niego korzystały.

Nie musi nas ono interesować. Z kolei ubezpieczenie AC związane jest ze stratami wywołanymi uszkodzeniem pojazdu. Jest to poważny problem, ale często dochodzi do jeszcze innego problemu, jakim jest doznanie szkód na osobie własnej. Czegoś takiego standardowe ubezpieczenie AC nie obejmuje i jeśli chcemy liczyć na odszkodowanie w wypadku chociażby złamania nogi w wypadku drogowym spowodowanym przez nas, konieczne jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia NNW.

Czym jest ubezpieczenie NNW

Ubezpieczenie NNW komunikacyjne to ubezpieczenie od następstw nagłych wypadków mających miejsce w ruchu drogowym, czyli tak jak na powyższym przykładzie, jesteśmy ubezpieczeni na wypadek obrażeń powstałych w czasie wypadku. Konstrukcja takiego ubezpieczenia bywa różnorodna, ale najczęściej musimy zdecydować, czy ubezpieczony ma być tylko sam kierowca, czy także jego pasażer. Jeśli zwykle jeździmy z kimś, będziemy chcieli droższego ubezpieczenia na dwie osoby, a jeśli jeździmy sami, zadowolimy się ubezpieczeniem tańszym jednoosobowym.

Wysokość ubezpieczenia

Druga kwestia zwykle pojawiająca się przy takich ubezpieczeniach to suma ubezpieczenia. Mówiąc w najprostszych możliwych kategoriach, suma ubezpieczenia to maksymalna kwota, na jaką możemy liczyć w przypadku ubezpieczenia. Zazwyczaj są przynajmniej dwie stawki do wyboru. Nie oznaczają one oczywiście, że w przypadku naszej przykładowej złamanej ręki osoba poszkodowana od razu dostaje całą sumę. W rzeczywistości oblicza się procent uszczerbku na zdrowiu spowodowany wypadkiem i suma wypłacona w charakterze odszkodowania jest właśnie procentem maksymalnej sumy ubezpieczenia zapisanej w umowie. Trzeba pamiętać, ze wyższa suma ubezpieczenia przedkłada się bezpośrednio na wysokość składki, jaka przyjdzie nam zapłacić.