Szczepionka przeciwko malarii

Szczepionka przeciwko malariiMalaria należy do najbardziej groźnych chorób zakaźnych na świecie. Każdego roku zapada na nią ponad 200 milionów osób. Szacuje się, że z powodu malarii każdego roku umiera od 400 do 500 tysięcy osób spośród tych, którzy zachorowali. Największą grupę ofiar malarii stanowią dzieci do piątego roku życia. Ogromnym sukcesem nie tylko naukowców, ale całej ludzkości stała się szczepionka RTS,S. Ta eksperymentalna szczepionka przeciwko pierwotniakom wywołującym malarię pomyślnie przeszła także fazę testów przeprowadzanych z udziałem ludzi.

Szczepionka została zatwierdzona przez European Medicines Agency (odpowiednik amerykańskiej FDA). Agencja, która zajmuje się oceną i nadzorem produktów leczniczych, które są stosowane u ludzi (także w leczeniu weterynaryjnym) na terenie krajów członkowskich Unii Europejskiej wydając pozytywną opinię o szczepionce potwierdziła, że jest ona nie tylko bezpieczna, ale także skuteczna.

Pierwsze prace nad szczepionką RTS,S rozpoczęły się jeszcze w 1998 roku. Za badaniami tymi stoi między innymi GlaxoSmithKline oraz Fundacja Billa i Melindy Gates. Wyprodukowana przez brytyjską firmę farmaceutyczną szczepionka RTS,S znana jest także pod nazwą Mosquirix. Już w tym roku Światowa Organizacja Zdrowia zadecydowała o tym, aby pilotażowym szczepieniom zostały poddane dzieci z Kenii, Malawi i Gany. Szczepionka RTS,S ma zostać poddana 750 tysiącom dzieci w wieku od piątego do siedemnastego roku życia. Maluchy otrzymają cztery dawki szczepionki. Pierwsze trzy dawki zostaną im podane co miesiąc, ostatnia, czwarta – po upływie 18 miesięcy.

Z badań nad szczepionką prowadzonych do tej pory wynika, że jej skuteczność jest niższa niż innych szczepionek, które dostępne są już od dawna. W świetle badań wynika, że cztery dawki (trzeba przyjąć pełną serię, inaczej szczepienie nie ma sensu) szczepionki RTS,S uchronią przed zakażeniem tylko czworo dzieci na dziesięć, ale z powodu malarii umiera tak dużo osób, że już częściowa ochrona jest ogromnym sukcesem. Dzięki szczepionce będzie można uratować setki tysięcy osób.

Więcej informacji o walce z malarią i nie tylko na stronie www.naukaratujezycie.pl