Zalety i wady polisy posagowej

Zalety i wady polisy posagowejBogata oferta firm ubezpieczeniowych umożliwia wykup dodatkowych pakietów ochronny każdemu, bez względu na wiek, bo zarówno osoby młode, jak i seniorzy znajdą ofertę dla siebie. Trzeba jedynie pofatygować się do ubezpieczyciela, który szczegółowo dopasuje poszczególne warianty pod wymagania.

Oczywiście trzeba liczyć się z kosztami, bo składki nie będą małe. Bez wątpienia bardzo dobrym produktem jest polisa posagowa. Można potraktować ja, jako produkt inwestycyjny, bo w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej dziecko otrzyma gwarantowane pieniądze. Oczywiście głównym jej założeniem jest ochrona zdrowia i życia jednak daje tez o wiele większe możliwości. Zakres trwania takiego ubezpieczenia zazwyczaj zawierany jest na czas osiągnięcia przez dziecko pełnoletniości. Wtedy uzbierana kwota zostaje wypłacona, bez względu na to, czy osoba, która zawierała ubezpieczenie, żyje czy nie. Decydując się na taki wariant, może skonstruować umowę w ten sposób, iż dziecko uposażone do pieniędzy otrzyma je dopiero zakończeniu edukacji, dzięki czemu będzie miało łatwiejszy start w nowy rozdział życia.

Wady polisy posagowej

Gromadzone w ten sposób przez lata składki będą sukcesywnie zwiększane o inwestycyjne zyski. Nie da się, więc jednoznacznie określić, jaką sumę otrzyma dziecko. Niestety dużą wadą jest właśnie niemożliwość kontrolowania pieniędzy. Czasem wysokość wypłaty może być bardzo mała, mimo że składki były wpłacane przez lata, krótko mówiąc wypłata świadczeń z polisy posagowej nie jest gwarantowana, dlatego produkt ten nie cieszy się aż tak dużym zainteresowaniem. Wpłaty dokonywane na taki rodzaj polisy każdy zainteresowany może dobrać sobie pod własne możliwości, bo istnieje opcja wpłaty jednorazowej bądź w ratach miesięcznych.

Sprawdzanie opłacalności polisy

Takie produkty inwestycyjne wymagają, więc wykonania dokładnej kalkulacji pod względem opłacalności. Czasem lepiej jest wybrać dobrą polisę na życie i uposażyć dziecko do otrzymania pieniędzy niż inwestować w niepewne źródło, które po latach może nie dać żadnego zysku. Oczywiście nie oznacza to, że posagowe ubezpieczenie nie jest warte zainteresowania. Fakt, iż niesie za sobą duże ryzyko strat, jednak w wielu przypadkach daje wysokie wypłaty. Wszystko zależy od zadeklarowanych wpłat. Licząc jednak na bardzo duże zyski lepiej wybrać jednak fundusze parasolowe. Mówiąc w skrócie, każde ubezpieczenie może być dobre i opłacalne pod warunkiem, że jest ściśle dopasowane do potrzeb indywidualnego klienta a nienabywane ze względu na niską składkę czy przez fakt, że dodatkowa ochrona jest teraz w modzie.